Prof. Edmund Wittbrodt został wybrany w sobotę na nowego prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – największego stowarzyszenia w regionie. Były senator chce zadbać głównie o edukację, kulturę oraz dobrą współpracę ze środowiskami spoza organizacji.
Wybory odbyły się w czasie XX Zjazdu Delegatów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który miał miejsce na jednym z wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego.
Obok Wittbrodta o stanowisko szefa organizacji ubiegał się również Eugeniusz Pryczkowski – dziennikarz, literat, samorządowiec oraz działacz i członek władz Zrzeszenia. W głosowaniu wzięło udział ponad 300 delegatów z poszczególnych oddziałów organizacji, spośród których 133 oddało swój głos na Pryczkowskiego, a 173 zagłosowało na byłego senatora PO.
Jak powiedział PAP Wittbrodt, kierując organizacją chciałby zadbać głównie o edukację, kulturę oraz dobrą współpracę ze środowiskami spoza organizacji.
"Jeśli chodzi o edukację, to myślę tutaj nie tylko o aspektach dotyczących języka, kultury i regionu, ale też o edukacji obywatelskiej nawiązującej do fundamentów tych wielkich myślicieli związanych ze Zrzeszeniem, czyli samorządności, obywatelskości i demokracji o wysokiej kulturze. Chciałbym, abyśmy się tego właśnie uczyli" – powiedział Wittbrodt.
Dodał, że jeśli chodzi o działalność na polu kultury, chce postawić na otwartość. "Nie tylko my (Kaszubi – PAP) mamy coś do przekazania, ale też inni mają nam coś do zaoferowania. Chciałbym, abyśmy byli bardziej otwarci, mniej zamknięci niż dotąd" – powiedział Wittbrodt.
Wyjaśnił, że kolejnym celem, który sobie stawia, jest lepsza współpraca z ludźmi niebędącymi członkami stowarzyszenia. "Jest wielu ludzi, którzy nie należą do Zrzeszenia, ale podobnie, jak my patrzą na sprawy lokalne, sprawy demokracji, współdziałania, budowania wspólnoty. Powinniśmy budować sieci współpracy z tymi ludźmi" – powiedział Wittbrodt. Przypomniał, że "pierwszym statutowym celem Zrzeszenia jest działanie na rzecz całego Pomorza, a więc wszystkich, nie tylko Kaszubów, Kociewiaków itp.".
Przez ostatnie dwie kadencje (w sumie sześć lat) Zrzeszeniem kierował Łukasz Grzędzicki.
Edmund Wittbrodt ma 69 lat. Jest profesorem nauk technicznych związanym z Politechniką Gdańską, której rektorem był w latach 1990-96. Od 1997 do 2015 roku był senatorem. W latach 2000-2001 był ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie założono 2 grudnia 1956 r. Działa ono głównie na terenie województwa pomorskiego, ale też województw ościennych. Jest największą na Pomorzu i jedną z największych w Polsce organizacji pozarządowych; liczy ono nieco ponad sześć tysięcy członków działających w ramach 68 oddziałów terenowych.
Kaszubi, obok Mazurów i Ślązaków, są jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym.
W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami. Językiem kaszubskim posługuje się ok. 108 tysięcy osób.
W 2005 r. Kaszubom udało się otrzymać status społeczności posługującej się językiem regionalnym, co spowodowało, że uzyskali w Polsce takie same prawa, jak mniejszości narodowe i etniczne, w tym możliwość zdawania matury z języka kaszubskiego.
W trwającym właśnie roku szkolnym języka kaszubskiego uczy się w Pomorskiem ok. 19 tys. uczniów i przedszkolaków z ponad 400 placówek edukacyjnych. (PAP)
aks/ dsr/