Muzeum PRL-u w Krakowie z okazji 35. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników przygotowało wystawę pod nazwą "PROjekt hardKOR". Oglądać ją będzie można od 20 maja do 31 października. Narracja na wystawie "PROjekt hardKOR" będzie niechronologiczna. Widz poprowadzony zostanie przez opowieść anonimowej rodziny robotniczej.
Muzeum PRL-u w Krakowie z okazji 35. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników przygotowało wystawę pod nazwą "PROjekt hardKOR". Oglądać ją będzie można od 20 maja do 31 października.
Narracja na wystawie "PROjekt hardKOR" będzie niechronologiczna. Widz poprowadzony zostanie przez opowieść anonimowej rodziny robotniczej.
Represjonowani opowiedzą o tym, jak żyło im się w pierwszej połowie lat 70, o podwyżce cen, strajkach i represjach, jakie ich spotkały.
Opowieści rodziny będą towarzyszyć wspomnienia działaczy i założycieli KOR-u, którzy opowiedzą o tym, czym był dla nich KOR, jakie metody działania przyjęli, w jaki sposób udało im się objąć swoją działalnością cały kraj, jakie represje ich spotykały.
Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny, ale z wykorzystaniem autentycznych obiektów i dokumentów. Na wystawie znajdą się wspomnienia, fotografie, fragmenty filmów, relacje świadków historii, dokumenty.
"Na wystawie pokażemy metody i sposoby działania KOR. Na ówczesne czasy były to bardzo nowoczesne metody, ponieważ w bardzo krótkim czasie udało się stworzyć sieć współpracowników w całej Polsce, bardzo sprawnie radzącą sobie z aparatem bezpieczeństwa, który deptał KOR po pietach. To był projekt niezwykle udany, projekt hardcore, jak o nim mówimy" - powiedziała kierownik Muzeum PRL-u, Jadwiga Emilewicz.
Jak podkreśliła, Muzeum PRL-u stara się opowiadać o historii w sposób nowoczesny. "Chcemy, by dawni działacze odnajdowali się na naszych wystawach, ale chcemy też, by historia dotarła do osób, które tych wydarzeń nie pamiętają. Jest to historia taka sama jak bitwa od Grunwaldem, o takim samym znaczenie dla naszego życia, jakie wówczas miała bitwa pod Grunwaldem" - powiedziała Jadwiga Emilewicz.
Muzeum PRL-u to krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zostało powołane w 2008 r. z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy.
Do tej pory w budynku dawnego kina Światowid zorganizowano kilka ekspozycji czasowych, muzeum przygotowało ścieżkę edukacyjną "Włóż buty, przyjdź do Huty" i realizowało inscenizacje oraz gry uliczne poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski.
Placówka do tej pory nie ma stałej ekspozycji. Gotowy jest już jej scenariusz, ale przetargu na jej urządzenie nie ogłoszono ze względu na brak decyzji, co ostatecznego kształtu Muzeum.(PAP)
hp/ ls/