Prymas Polski abp Wojciech Polak został laureatem nagrody "PONTIFICI – Budowniczemu Mostów". Przyznaje ją co roku Klub Inteligencji Katolickiej osobie, która "całym swoim życiem ukazuje wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich".
Jak podkreśliła w laudacji Marta Titaniec, kierowniczka działu projektów zagranicznych Caritas Polska, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i członkini KIK, abp Polak "chce Kościoła misyjnego, bardziej wychodzącego do ludzi, niż oczekującego, aż sami przyjdą".
Przypomniała, że laureat, definiując rolę prymasa, mówi, że jego głos musi być "jednoczący" i powinien "ukazywać fundamenty, których nie wolno pomijać: dobro wspólne narodu, praworządność, zdolność do współpracy i przekraczanie partykularnego myślenia partyjnego". "Jego wielką troską jest nasza postawa wobec uchodźców. Mówi: +Nie wolno powiedzieć, że uchodźcy to nie nasz problem+. Dramatycznie pyta, czy żyjemy jak Jezus, który wychodził do biednych, ubogich i odtrąconych" - zaznaczyła Titaniec.
Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. 8 kwietnia 2003 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a w 2014 r. papież Franciszek - arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim prymasem Polski.
Wraz z prezydium episkopatu Polski w 2011 r. brał udział w rozmowach z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego Rosji, których rezultatem było podpisanie przez abp. Józefa Michalika i patriarchę Cyryla w 2012 r. Wspólnego Przesłania o Pojednaniu Narodów Rosji i Polski.
W latach 2011–2014 był sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski. Zajął wtedy jednoznaczne stanowisko w sprawie pedofilii. W czasie jego kadencji został powołany koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.
W Kostrzynie nad Odrą głosił katechezy na Przystanku Jezus. Wiele razy brał udział w spotkaniach młodych nad Lednicą i w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Magdaleny Schmidt-Góry. Na jej odwrocie widnieje motto nagrody, którym jest cytat z Księgi Rodzaju, napisany po hebrajsku, w grece, po łacinie i po polsku: "Nie wiem. Czy ja jestem opiekunem mojego brata?".
Dotychczas laureatami nagrody - wręczanej w rocznicę powołania KIK - zostali prof. Andrzej Zoll, abp Henryk Muszyński, Krzysztof Czyżewski, prof. Krzysztof Zanussi, Danuta Baszkowska i s. Rafaela – Urszula Nałęcz FSK, bp Zdzisław Tranda, dr Helena Pyz, ks. dr Jan Kaczkowski, o. Ludwik Wiśniewski OP i ks. prof. Tomáš Halik.
KIK powstał 24 października 1956 r. na fali październikowej odwilży, jako stowarzyszenie katolików świeckich, chcących się angażować w życie społeczne i rozwijać swoją wiarę. Jego pierwszym prezesem był Jerzy Zawieyski. Obecnie w KIK działa 16 sekcji tematycznych, do organizacji należy ponad 1,7 tys. członków. W ciągu roku ponad 100 wolontariuszy organizuje cykliczne spotkania oraz ok. 40-45 obozów dla prawie 600 dzieci i młodzieży.(PAP)
autor: Iwona Żurek
edytor: Karolina Wichowska
iżu/ karo/