Katyń

11.04.2013 aktualizacja 14.07.2016

Przegląd filmowy „Echa Katynia” - w piątek w Rzeszowie

Podczas pzeglądu filmowego „Echa Katynia” zaprezentowanych zostanie pięć filmów na temat zbrodni, których dopuściły się, nie tylko w Katyniu, Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Kyc z rzeszowskiego oddziału IPN, projekcie odbędą się w dwóch blokach. „Każdy blok poprzedzony będzie prelekcją na tematy powiązane ze zbrodniami, których dopuściły się Związek Radziecki i współdziałające z nim w początkach II wojny światowej Niemcy” - dodała.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Kyc z rzeszowskiego oddziału IPN, projekcie odbędą się w dwóch blokach. „Każdy blok poprzedzony będzie prelekcją na tematy powiązane ze zbrodniami, których dopuściły się Związek Radziecki i współdziałające z nim w początkach II wojny światowej Niemcy” - dodała.

Wśród filmów, które zaprezentowane zostaną w piątek w rzeszowskim Kinie Zorza będzie m.in. obraz pt. „Zbrodnia katyńska” w reżyserii Macieja Sieńskiego. Jak zaznaczyła Kyc, jest to jeden z pierwszych filmów o Zbrodni Katyńskiej powstałych po upadku systemu komunistycznego w Polsce. „W produkcji wykorzystano cenne materiały archiwalne. Reżyser w bardzo przejrzysty sposób przedstawił kontekst historyczny tej zbrodni” - podkreśliła.

Innym filmem, który będzie można zobaczyć, jest obraz „NKWD i Gestapo. Braterstwo krwi”; reżyserką filmu jest Halina Samojłau. Obraz pokazuje współpracę NKWD i Gestapo przy wspólnym likwidowaniu potencjalnych przeciwników systemu komunistycznego oraz faszystowskiego. Film wyprodukowany został przez Telewizję Biełsat.

Wstęp na przegląd filmów jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc, aby tego dokonać zależy zadzwonić pod numer 17 860 60 26.

Przegląd filmowy „Echa Katynia” organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej już po raz czwarty. W tym roku po raz pierwszy przegląd zyska wymiar ogólnopolski. Poza Warszawą filmy wyświetlane będą w Białymstoku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Tarnowie i we Wrocławiu. Partnerami IPN-u w organizowaniu przeglądu w stolicy Podkarpacia jest Koło Rodzin Katyńskich w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939.

W ramach poprzednich edycji przeglądu zaprezentowano 15 filmów, powstałych w Polsce, na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, Czechach, Danii, Rosji i USA. (PAP)

huk/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL