Papież Benedykt XVI wyraził wdzięczność obchodzącemu w niedzielę w Przemyślu 70-lecie kapłaństwa emerytowanemu metropolicie przemyskiemu abp Ignacemu Tokarczukowi - "za szczególne świadectwo wierności Chrystusowi i odważną organizację struktur diecezjalnych".
Najstarszy polski biskup w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, wbrew władzom komunistycznym, w diecezji przemyskiej wybudował 430 świątyń i utworzył 220 parafii.
"Wyrażam wdzięczność za szczególne świadectwo wierności Chrystusowi i odważną organizację struktur diecezjalnych, budowę licznych kościołów i tworzenie parafii w trudnych czasach totalitaryzmu komunistycznego, pomimo restrykcji ze strony władz" - napisał m.in. papież w liście, który odczytano w niedzielę w archikatedrze przemyskiej.
Z kolei metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik nazwał jubilata "biskupem pokolenia wielkich ludzi".
Najstarszy polski biskup w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, wbrew władzom komunistycznym, w diecezji przemyskiej wybudował 430 świątyń i utworzył 220 parafii.
"To oni, błogosławiony Jan Paweł II, sługa boży kardynał Stefan Wyszyński, ks. abp Ignacy i tylu innych, dźwigali odpowiedzialność za Kościół w bardzo trudnym okresie powojennej indoktrynacji materialistyczno-komunistycznej" - powiedział hierarcha.
"Jego kapłaństwo było budowaniem Kościoła odwagi i męstwa, modlitwy i ofiary" - podkreślił abp Michalik.
"Dzieło to jest waszym wysiłkiem, pod moim kierownictwem posłanym przez prymasa Wyszyńskiego. Dziękuję wszystkim, młodzieży, starszym, księżom biskupom, kapłanom, bo wszędzie miałem pomoc, oparcie, na każdego mogłem liczyć. To jest mój dług, moje zobowiązanie" - mówił abp Tokarczuk dziękując za życzenia.
W mszy św. z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich, której przewodniczył abp Michalik, uczestniczyli m.in. biskupi z Polski i Ukrainy.
Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyżnych k. Zbaraża. W 1937 r. wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie i został studentem tamtejszego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Studia kończył już w czasie wojny w konspiracyjnym seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1942 r. z rąk biskupa pomocniczego lwowskiego Eugeniusza Baziaka.
Był wikariuszem w Złotnikach, a później we Lwowie. W listopadzie 1945 r. wyjechał do Katowic. Rok później rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1951 r. obronił doktorat. Początkowo pracował na KUL, a w 1952 r. wyjechał do Olsztyna, gdzie w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" był wykładowcą przez 10 lat. W 1962 r. powrócił na KUL.
W grudniu 1965 r. uzyskał sakrę biskupią i został mianowany biskupem przemyskim. Święceń biskupich udzielił mu kardynał Wyszyński. Od połowy lat 70. wspierał działania opozycji antysystemowej, m.in. KOR, ROPCiO, a później Solidarności.
Arcybiskupem metropolitą przemyskim został w 1992 r. Rok później przeszedł na emeryturę. Pozostał w Przemyślu. Jest najstarszym biskupem w Polsce. (PAP)
kyc/ jbr/