Polska po 1989 roku

14.02.2018

Przewodniczący Senatu Francji: praca ustawodawcy kończy się tam, gdzie zaczyna praca historyka

Przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher. Fot. PAP/M. Obara Przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher. Fot. PAP/M. Obara

Praca ustawodawcy kończy się tam, gdzie zaczyna się praca historyka, który musi dysponować pełną swobodą badania spraw dotyczących Żydów - powiedział środę przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher odnosząc się nowelizacji ustawy o IPN.

"Proszę pozwolić mi poruszyć kwestię niedawno uchwalonej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i obozach zagłady. Nie chcę udzielać jakichkolwiek lekcji. Chcę tylko podzielić się pewną refleksją starego ustawodawcy, który przyglądał się we Francji w parlamencie wielu ustawom o pamięci w przeszłości" - mówił Larcher.

"Praca ustawodawcy kończy się tam, gdzie zaczyna się praca historyka" - oświadczył. Jego zdaniem historycy powinni dysponować pełną swobodą w badaniu "spraw dotyczących francuskich Żydów czy jakiejkolwiek innej narodowości".

Zastrzegł, że to jego prywatna opinia, ale - jak powiedział - "podziela ją wielu francuskich parlamentarzystów".

Larcher zapewnił ponadto, że nie ma "najmniejszych wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za obozy zagłady, kto je prowadził i kto zamordował miliony Żydów".

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę i jednocześnie postanowił, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Nowela wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL