Europa i świat po 1989 roku

02.11.2018

Prezydent Rosji na jubileuszu wywiadu wojskowego zaproponował powrót do nazwy GRU

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas uroczystości, na której rosyjski wywiad wojskowy obchodził swoje stulecie, zaproponował przywrócenie jego radzieckiej nazwy - GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy). Strukturę tę rosyjski prezydent nazwał „legendarną”.

Putin w piątek wziął udział w obchodach jubileuszu wywiadu wojskowego w moskiewskim Teatrze Armii Rosyjskiej. Zwracając się do obecnych i byłych funkcjonariuszy wywiadu, złożył im życzenia w związku ze "stuleciem legendarnego GRU". Dodał następnie, że obecnie wywiad ten nosi nazwę Zarządu Głównego (Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych), tj. wypadło z niej słowo "wywiadowczy". "Należałoby je przywrócić" - ocenił.

Rosyjski prezydent mówiąc o jubileuszu wywiadu wojskowego odwołał się również do historii XIX wieku i Imperium Rosyjskiego. Oświadczył, że Rosja szczyci się wszystkimi etapami w historii wywiadu. Ocenił, że oficerowie armii carskiej, którzy znaleźli się po 1917 roku w nowej strukturze, zapewnili kontynuację tej służby. Jego zdaniem uważali oni, że "nie ma większej hańby, niż zdradzić ojczyznę i swych towarzyszy".

Zgodnie z oficjalną genealogią współczesny wywiad wojskowy powołany został w Rosji w 1918 roku. Był to najpierw Zarząd Rejestracyjny, który później stał się Zarządem Wywiadowczym Armii Czerwonej. Nazwy GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Armii Czerwonej) zaczęto używać od 1942 roku. W 2010 roku podczas reformy ministerstwa obrony zmieniono tę nazwę na Zarząd Główny, choć skrót GRU nadal jest powszechnie używany, zarówno w Rosji, jak i za granicą.

Zdaniem krajów zachodnich właśnie obecny wywiad wojskowy GU odpowiada za próbę zamachu na byłego funkcjonariusza tychże służb Siergieja Skripala, dokonaną w marcu br. w angielskim Salisbury. Władze brytyjskie uważają dwóch domniemanych sprawców, posługujących się nazwiskami Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszyrow, za funkcjonariuszy GU.

Pojawienie się w przestrzeni publicznej wielu szczegółów dotyczących domniemanych zamachowców wielu komentatorów niezależnych mediów rosyjskich oceniało jako dowód ich nieudolności. Jednocześnie przypominano, że GRU uważany był za najbardziej skuteczną i utajnioną strukturę wśród rosyjskich służb specjalnych.

Brytyjski analityk Mark Galeotti przypomniał niedawno na łamach "Financial Times", że agenci GRU brali udział w zajmowaniu lotniska w Pradze podczas tłumienia Praskiej Wiosny w 1968 roku przez wojska państw Układu Warszawskiego, w zamachu na prezydenta Afganistanu Hafizullaha Amina w 1979 roku, po którym doszło do sowieckiej interwencji w Afganistanie. W ostatnich latach - oceniał "FT" - funkcjonariusze GRU "odegrali kluczową rolę" w aneksji Krymu i wspieraniu prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL