Polska po 1989 roku

30.05.2018

R. Trzaskowski spotkał się z władzami Związku Powstańców Warszawskich

Kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski i poseł PO Michał Szczerba spotkali się w środę z wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Haliną Jędrzejewską. Rozmowa dotyczyła m.in. potrzeb powstańców i wsparcia dla nich.

Środowe spotkanie odbyło się w ramach cyklu "spotkań z warszawiakami", które kandydat Koalicji Obywatelskiej na włodarza stolicy prowadzi od kilku miesięcy. Była to setna tego typu rozmowa.

Trzaskowski podkreślił po spotkaniu, że w Powstaniu Warszawskim walczyli brat i siostra jego mamy. "Powstanie więc zawsze zajmowało w moim życiu i sercu bardzo ważne miejsce" - zaznaczył.

Według niego, rozmowa w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich dotyczyła wsparcia dla weteranów wydarzeń z 1944 roku. "Razem z posłem Szczerbą zastanawialiśmy się w jaki sposób jesteśmy w stanie pomóc" - relacjonował Trzaskowski.

Przypomniał, że w stolicy, przy ul. Hrubieszowskiej 9, nieopodal Muzeum Powstania Warszawskiego, powstać ma dzienny dom pobytu dla powstańców warszawskich. Adaptacja nieruchomości na dom pobytu dla weteranów ma się rozpocząć jesienią br., a jego otwarcie zaplanowano na koniec 2019 roku. Do czasu otwarcia dziennego domu pobytu na Woli, miasto na takich samych zasadach udostępni powstańcom ośrodek "przejściowy" na Muranowie. Powstaje on w parterowym budynku przy ul. Nowolipie 2.

"Rozmawialiśmy też o innych konkretnych potrzebach powstańców, takich jak np. transport do tego ośrodka" - zaznaczył Trzaskowski.

Szczerba, który był jednym z pomysłodawców powstania domu pobytu dla powstańców warszawskich, podkreślił że inicjatywa nawiązuje do dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas - jak przypomniał - na stołecznej Pradze działał Dom Weteranów, w którym pomoc otrzymywali uczestnicy Powstania Styczniowego, a później żołnierze Legionów Polskich. "Do końca swoich dni byli otoczeni szacunkiem i wsparciem mieszkańców Warszawy" - dodał poseł Platformy.

Środowa rozmowa polityków PO z władzami ZPW dotyczyła też upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Szczerba powiedział, że w przyszłym roku powstać ma Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Halina Jędrzejewska podkreślała, że powstańcy warszawscy są bardzo związani ze swym miastem. "Z drugiej strony jest to dla nas ważne, jaki stosunek do powstańców i Powstania mają władze naszego miasta. Od dawna kibicujemy tym, którzy interesują się sprawami Powstania, starają otoczyć się opieką powstańców, krótko mówiąc - chcą w różnych sytuacjach być razem z nami, a my chcemy być razem z nimi" - zadeklarowała wiceprezes ZPW.

Jej zdaniem, spotkanie odbyło się w bardzo miłej i ciepłej atmosferze, a ją osobiście bardzo ucieszyła propozycja rozmowy z Trzaskowskim i Szczerbą. (PAP)

autor: Mieczysław Rudy, Marta Rawicz

rud/ mkr/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL