Kampania 1939

11.08.2016 aktualizacja 07.08.2017

Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z pokazem wybuchów na polu walki

Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z września 1939 r. w Uniszkach Zawadzkich. 2011 r. Fot. PAP/M. Bednarski Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z września 1939 r. w Uniszkach Zawadzkich. 2011 r. Fot. PAP/M. Bednarski

Przygotowany przez specjalne grupy pirotechniczne pokaz wybuchów na polu walki, będzie jednym z elementów tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Mławą z września 1939 r. Historyczne widowisko odbędzie się 27 sierpnia na polach w Uniszkach Zawadzkich (Mazowieckie).

Inscenizacja bitwy pod Mławą należy do największych tego typu. Jest też jedną z nielicznych rekonstrukcji, które rozgrywane są z wykorzystaniem oryginalnych fortyfikacji ze szczególną dbałością o szczegóły historyczne.

W tym roku, w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbędzie się 9. edycja odtworzenia historycznych wydarzeń związanych z bitwą pod Mławą. Po raz pierwszy inscenizacji tej towarzyszyć będą ogólnopolskie obchody święta Wojsk Lądowych.

Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. ostatni z żyjących uczestników bitwy pod Mławą 102-letni kapitan Józef Węgiel, w 1939 r. żołnierz 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich, a także prezydent RP Andrzej Duda - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz święta Wojsk Lądowych na polach w Uniszkach, gdzie obędzie się rekonstrukcja bitwy pod Mławą, zorganizowany zostanie piknik historyczny z prezentacją historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego.

„Każda inscenizacja bitwy pod Mławą jest inna. Tym razem jej twórcy, Stowarzyszenie Patria Polonia, podzielili widowisko na sześć epizodów. Jednym z nowych elementów będzie pokaz wybuchów na polu walki, prawdopodobnie największy spośród podobnych rekonstrukcji bitew II wojny światowej organizowanych w Europie. Zaplanowano też piknik militarny, podczas którego zostanie zaprezentowane uzbrojenie z arsenału wojsk lądowych polskiej armii” – powiedziała PAP Grzywacz.

Dodała, iż jeden z epizodów tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Mławą poświęcony będzie pamięci uczestnika tych walk, podpułkownika Stanisława Ślesickiego (1913-2015), we wrześniu 1939 r. dowódcy jednego z plutonów 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich, kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari i Honorowego Obywatela Miasta Mławy – w trakcie inscenizacji odtworzona zostanie obrona bunkra, którym dowodził ppłk Ślesicki, wtedy jeszcze w stopniu podporucznika.

„Najważniejsza idea, która przyświeca rekonstrukcji bitwy pod Mławą to przede wszystkim przypomnienie tamtych historycznych walk. Jest to także symbol dramatu polskich żołnierzy, którzy musieli stanąć oko w oko z wrogiem, a także dramatu ludności cywilnej, bo II wojna światowa to tragiczne wydarzenia, które dotknęły prawie każdą polską rodzinę” – podkreśliła Grzywacz.

W tegorocznej inscenizacji bitwy pod Mławą tradycyjnie już wezmą udział grupy historyczne z całej Polski – w sumie będzie to kilkuset rekonstruktorów.

Bitwa pod Mławą, która trwała w dn. 1-4 września, jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r. Zasadnicza część walk rozegrała się w Uniszkach Zawadzkich. Podczas bitwy żołnierze 20. Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Armii Modlin pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego, toczyli walki z oddziałami niemieckiej 3. Armii dowodzonej przez feldmarszałka Georga von Kuechlera.

Atakujące z terytorium ówczesnych Prus Wschodnich oddziały niemieckie, mające za zadanie jak najszybsze dotarcie do Warszawy, napotkały pod Mławą na silny opór oddziałów polskich. Jednostki niemieckie dysponowały trzykrotną przewagę liczebną. W bitwie zginęło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich.(PAP)

mb/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL