Europa i świat po 1989 roku

09.10.2015 aktualizacja 14.07.2016

Rosja: w rocznicę urodzin Niemcowa odsłonięto pomnik na jego grobie

Na grobie zamordowanego w lutym rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa odsłonięto pomnik w piątek, w dniu 56. urodzin polityka. Pomnik u petersburskiego architekta i rzeźbiarza Wiaczesława Buchajewa zamówili córka Niemcowa, Żanna, i jego przyjaciele.

Blok z ciemnoróżowego granitu przedstawia część Dużego Mostu Moskworieckiego przed murem Kremla, gdzie późnym wieczorem 27 lutego r. 2015 zginął Borys Niemcow. Na granicie wyryto nazwisko opozycjonisty "Niemcow" otoczone symbolicznymi śladami kul, od których zginął.

Przyjaciele i koledzy Niemcowa przybyli w piątek na Cmentarz Trojekurowski, gdzie jest pochowany, by uczestniczyć w odsłonięciu pomnika i uczcić pamięć opozycjonisty.

Były premier Rosji Michaił Kasjanow - obecnie szef opozycyjnego ugrupowania Parnas, do którego należał również Niemcow - nazwał zamordowanego opozycjonistę "wybitnym działaczem państwowym i społecznym", a były wicepremier Oleg Sysujew oświadczył, że Niemcow pozostanie w historii Rosji jako człowiek niewzruszonych zasad. "Był uczciwy, bezgranicznie wolny i nieprzekupny" - zaznaczył.

Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Rosji Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

Borys Niemcow został pośmiertnie nominowany do tegorocznej nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski (PE). PE przyjął wiosną rezolucję, w której uznał zabójstwo Niemcowa za "najbardziej znaczący mord polityczny w najnowszej historii Rosji". Zdaniem europosłów polityk ten "swoje życie poświęcił pracy na rzecz bardziej demokratycznej, dostatniej i otwartej Rosji oraz solidnego partnerstwa Rosji z jej sąsiadami".

W związku z zabójstwem Niemcowa aresztowano pięć osób - wszystkie pochodzą z Czeczenii. Jako główną wersję Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozpatruje zabójstwo na zlecenie.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla gazety "Moskowskij Komsomolec" Żanna Niemcowa powiedziała, że walczy o to, by znaleźć nie tylko sprawców, lecz i zleceniodawców zabójstwa ojca.

31-letnia Niemcowa w czerwcu wyjechała z Rosji z powodu pogróżek pod jej adresem. W lipcu Deutsche Welle zaoferowała jej pracę w rosyjskiej redakcji, pracę tę rozpoczęła na początku sierpnia.(PAP)

mmp/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL