Kultura i sztuka po 1989 roku

25.07.2018

Rozpoczęła się 11. edycja „Podlaskiej Oktawy Kultur”

Plakat 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Źródło: Oktawa.woak.bialystok.pl Plakat 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Źródło: Oktawa.woak.bialystok.pl

Występami zespołów polskich, gruzińskich i serbskich rozpoczęła się w środę wieczorem 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Impreza potrwa do niedzieli w różnych miejscach regionu.

Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku (WOAK) przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku i białostockim Urzędem Miejskim. Scena główna imprezy stanęła w centrum miasta.

"Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru +Podlaska Oktawa Kultur+ to największa tego typu impreza w województwie podlaskim - powiedział podczas otwarcia imprezy dyrektor WOAK Cezary Mielko. "Ideą Oktawy jest prezentacja kultury, dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, które tworzą różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Festiwal tworzy unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu." - podkreślił.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wraz w wicemarszałkiem województwa podlaskiego Maciejem Żywno, zachęcali mieszkańców miasta i województwa do "aktywnego przeżywania festiwalu".

Podczas inauguracyjnego koncertu, który potrwa do późnych godzin wieczornych, wystąpi siedem zespołów. Festiwal otworzył jeden z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim - "Kurpie Zielone", który w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia istnienia. Zespół dał ponad 1,6 tys. koncertów, występował w ponad 20 krajach.

Na scenie wystąpili także polscy artyści z zespołu Żemrewa, grupa Bum Bum Orkester oraz Susanna Jara, serbski zespół Prnjavor, oraz polsko-gruzińskie wydarzenie taneczno-wokalne zrealizowane przez Trebunie-Tutki i Urmuli. Wszyscy artyści występują podczas koncertów w tradycyjnych strojach ludowych.

W czwartek odbędzie się parada folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata. Przez centrum Białegostoku przejdzie 14 zespołów. Po raz pierwszy na "Podlaskiej Oktawie Kultur", pojawią się zespoły z Albanii i z Czech. Przyjadą również artyści m.in. z Macedonii, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy.

Koncerty odbędą się w 26 miejscowościach regionu - m.in. Kolnie, Knyszynie, Filipowie, Czarnej Białostockiej, Wysokiem Mazowieckiem, Tykocinie, Mońkach, Grajewie i Zambrowie.

Organizatorzy poinformowali, że nowością tegorocznego festiwalu będą różnego rodzaju działania animacyjne i taneczne każdej z grup. Zorganizowany został też kiermasz ludowy.

Koszt festiwalu to ok. 750 tys. zł, na co samorząd województwa podlaskiego przekazał 600 tys. zł, a miasto Białystok 150 tys. zł. (PAP)

autorka: Małgorzata Półtorak

mpt/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL