Budowa niepodległego państwa

17.02.2019

Rozpoczęło się świętowanie stulecia odzyskania przez Białystok niepodległości

W Białymstoku rozpoczęły się w niedzielę główne obchody związane z – przypadającą 19 lutego – setną rocznicą odzyskania przez miasto niepodległości. Odprawione zostały z tej okazji nabożeństwa katolickie i prawosławne, wieczorem odbędzie się test wiedzy o historii Białegostoku.

Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Wtedy - jak przypominają historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Dlatego tę datę przyjmuje się za symboliczny dzień "odzyskania niepodległości" przez Białystok.

Obchody setnej rocznicy tych wydarzeń będą kilkudniowe. Główna uroczystość odbędzie się 19 lutego w południe przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. W jej trakcie na przylegającym do placu budynku, gdzie do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca stulecie odzyskania przez miasto niepodległości.

Wieczorem tego dnia podczas uroczystego koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej zostaną zaprezentowane nazwiska białostoczan stulecia. 19 lutego wejdzie też do obiegu specjalny, rocznicowy znaczek pocztowy Poczty Polskiej o nominale 5 zł. Jego nakład to 10 mln sztuk.

W niedzielę w białostockich katedrach: katolickiej i prawosławnej odprawione zostały nabożeństwa rocznicowe "w intencji bohaterów polskiej niepodległości". Wieczorem odbędzie się test wiedzy o historii Białegostoku. Organizowany jest po raz czwarty m.in. przez miejscowe Muzeum Wojska; w jego tegorocznej edycji weźmie udział ponad sto osób, które będą odpowiadały na pytania o historię miasta z lat 1919-2019.

W samo południe działacze Platformy Obywatelskiej rozdali mieszkańcom 50 biało-żółto-czerwonych, miejskich flag. "Chcemy wykorzystać obchody stulecia niepodległości dla promocji białostockiej flagi (...) Świętujmy różnorodność naszego miasta, bo niepodległość Białegostoku wywalczyli ludzie wielu kultur, wyznań, narodów, którzy także dziś żyją pośród nas" - mówił dziennikarzom lider PO w regionie, poseł Robert Tyszkiewicz.

W mieście szereg imprez związanych z jubileuszem odzyskania niepodległości przez Białystok przygotowały placówki kultury i sportu. Są wśród nich wystawy oraz promocje książek, filmów czy słuchowisk nawiązujących do historii miasta. W poniedziałkowy wieczór Muzeum Pamięci Sybiru pokaże na budynku Pałacu Branickich okolicznościowy mapping.

W obchody włączył się też samorząd województwa podlaskiego i jego placówki kultury oraz miejscowy oddział IPN. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL