Zawody sprawności ułańskiej, pokazy musztry konnej, zawody, inscenizacje i wiele innych atrakcji można zobaczyć podczas XIX Dni Kawaleryjskich, które rozpoczęły się w sobotę w Suwałkach. Impreza potrwa dwa dni.
Dni Kawaleryjskie zainaugurowano w sobotę przemarszem kawalerii ulicami miasta oraz pokazami musztry konnej. Nad zalewem Arkadia, gdzie zjechali ułani i szwoleżerowie z Polski i Litwy, odbywają się zawody kawaleryjskie, w tym próba dzielności konia oraz konkurs troczenia siodła.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski powiedział PAP, że Suwałki mają wielkie tradycje kawaleryjskie. Dodał, że w okresie międzywojennym były jednym z największych garnizonów kawaleryjskich w Polsce. Stacjonowały tam dwa pułki: 2 Pułk Ułanów Grochowskich i 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich oraz mniejsze oddziały militarne.
"Defilady kawaleryjskie w Suwałkach były wtedy bardzo imponujące, a my dzisiaj w takiej skali, w jakiej jesteśmy w stanie, próbujemy przez te dwa dni wskrzesić tą tradycję" - zaznaczył dyrektor.
Najwięcej atrakcji, związanych z kawalerią, zaplanowano na niedzielę, drugi dzień imprezy. Piknik przeniesie się wtedy na wielki plac, gdzie odbywać się będą wszystkie pokazy. Podczas imprezy przewidziano m.in. konkurs władania szablą, lancą, zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej. Kolejną atrakcją będzie pokaz woltyżerski oraz widowiskowy konkurs w skokach przez przeszkody. Zmaganiom kawalerii towarzyszyć będą dodatkowo dwie inscenizacje historyczne.
Do Suwałk zjechało w tym roku kilkudziesięciu kawalerzystów: szwoleżerów, ułanów, strzelców, zwiadowców i artylerzystów konnych, zrzeszonych w kilkunastu stowarzyszeniach i grupach rekonstrukcyjnych przedwojennych pułków kawalerii.
Organizatorem są m.in.: Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki", Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe.
W okresie przedwojennym Suwałki należały do największych garnizonów II RP. W jego skład przed wojną wchodziły: 41. Suwalski Pułk Piechoty Marszałka Józefa Piłsudskiego, 1. dywizjon 29. Pułku Artylerii Lekkiej oraz oddziały Suwalskiej Brygady Kawalerii, m.in. 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego oraz 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. gen. Jana Kozietulskiego. Te dwie ostatnie jednostki zostały odtworzone przez grupy rekonstrukcyjne i spotykają się przy takich okazjach jak suwalskie Dni Kawaleryjskie. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ mkr/