2011-05-31 (PAP) - Krzysztof Pięciak, uczeń I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Żołnierze wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia”, za pracę o żołnierzu Konspiracyjnego Wojska Polskiego – Janie Siewierze, ps. Wicher. Konkurs zorganizowany przez posła do PE Zbigniewa Ziobro przy współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i Towarzystwem Nauczycieli Szkół Polskich był skierowany do uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych.
Zwycięzca pisał o żołnierzu Konspiracyjnego Wojska Polskiego – Janie Siewierze ps. Wicher. „To był brat mojego dziadka. Przed tym konkursem nagrywałem już i spisywałem historie związane z losami rodziny, ale tę historię ze szczegółami poznałem niedawno i zacząłem szperać po źródłach” – opowiadał Krzysztof Pięciak.
Uczestnicy mieli napisać w oparciu o źródła historyczne pracę o działaczach polskiego podziemia niepodległościowego. „Dzięki takim konkursom uczniowie mają szansę dotknąć historii najnowszej, na naukę której w obecnych programach właściwie nie ma czasu. Zainteresowani musieli sięgnąć po literaturę, rozmawiać ze świadkami historii i jeszcze wiedzę tę sobie poukładać. To moment, w którym uczeń dotyka historii trochę jak naukowiec, jak odkrywca. Ma szansę poczuć, jak to jest być historykiem z krwi i kości” - mówiła Elżbieta Jakimek-Zapart z krakowskiego oddziału IPN.
Zdaniem posła do PE Zbigniewa Ziobro, jesteśmy winni pamięć i szacunek „ludziom, którzy zdobyli się na odwagę bycia lojalnymi wobec własnych wartości i wobec Polski”. „Byli lojalnymi, mimo że spotykały ich straszne rzeczy. Myślę, że postawa, którą reprezentowali, powinna być dzisiaj szczególnie przypominana, bo wszyscy potrzebujemy wzorców, które mogą inspirować w trudnych czasach” – mówił Ziobro.
Konkurs odbył się pod honorowym patronatem kpt. Konstantego Kopfa, przewodniczącego Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. „Historia kołem się toczy. Nie wiadomo, jakie będą losy naszego narodu. Wszyscy powinni być gotowi do obrony Ojczyzny, dlatego młodzież, która jest następcą nas, powinna być do tego gotowa i mieć tą świadomość” - mówił Kopf.
Laureaci wraz z nauczycielami - opiekunami pojadą na wycieczkę do Brukseli. Otrzymali także publikacje IPN, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrody rzeczowe.
We wtorek rozstrzygnięto także edycję konkursu "Żołnierze wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia" w Nowym Sączu, którego współorganizatorem był radny sejmiku woj. małopolskiego Andrzej Romanek.
I miejsce zdobyła Dominika Tabasz z I LO im. Jana Długosza, II miejsce Bartosz Filip z Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków, a miejsce III Barbara Toczek z II LO im. Marii Konopnickiej. Nagrodzeni zostali także: Tomasz Dulak z Zespół Szkół Zawodowych Nr 2, Kamila Stanek z II LO im. Marii Konopnickiej, Olga Reszczyńska z I LO im. Jana Długosza, Jarosław Radzik z Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego oraz Przemysław Ćwik z LO im. Marii Skłodowskiej–Curie w Starym Sączu. (PAP)
wos/ mlu/ gma/