Polska po 1989 roku

16.05.2019

Ruszyła 7. edycja ogólnopolskiego konkursu „Audycja Historyczna Roku” IPN

Audycje radiowe i filmy dokumentujące najnowszą historię Polski można nadsyłać na ogólnopolski konkurs „Audycja Historyczna Roku”, organizowany po raz siódmy przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Materiały można zgłaszać do 15 czerwca.

Główny cel tego przedsięwzięcia to promocja radiowej i filmowej twórczości dokumentalnej, która prezentuje najnowszą historię Polski z lat 1939-89.

Jak poinformowała w czwartek Magdalena Dzienis z IPN w Białymstoku, do konkursu można zgłaszać audycje i filmy, które powstały lub były emitowane w rozgłośniach radiowych lub w telewizji w ostatnich dwóch latach. Materiały można nadsyłać do 15 czerwca, a nominowane do nagród filmy i audycje zostaną ogłoszone do 25 października.

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego, pochodzącego z Białegostoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku).

Jury może też przyznać wyróżnienia za "specjalne wartości poznawcze" oraz dla produkcji o tematyce związanej z historią poszczególnych regionów kraju.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 listopada w Białymstoku, w dniu urodzin prezydenta Kaczorowskiego. Ogłoszenie nominacji, po pięć w każdej kategorii, nastąpi do 25 października. Nadesłane materiały będzie oceniać jury konkursu, w którego skład wchodzą dziennikarze oraz historycy IPN.

Szczegóły konkursu i formularze znajdują się na stronie internetowej http://www.ipn.gov.pl w zakładce "konkursy i nagrody".

W poprzednich edycjach na konkurs nadesłano ponad 370 filmów i audycji. W ubiegłym roku Grand Prix zdobył film "Klerycy w komunistycznej armii" Elżbiety Szumiec-Zielińskiej i Stanisława Królaka z TVP Historia. Akcja filmu dzieje się w 1959 roku, gdy władze komunistyczne złamały porozumienie z Episkopatem Polski o niepowoływaniu seminarzystów do odbycia zasadniczej służby wojskowej.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL