Upamiętnianie duchownych o heroicznych postawach, oddanych ojczyźnie i religii w czasach okupacji niemieckiej, sowieckiej oraz w czasach komunistycznych - to główne przesłanie zainaugurowanego w piątek projektu edukacyjnego IPN "Kamienie pamięci".
To ogólnopolskie przedsięwzięcie skierowane do młodzieży z gimnazjów i liceów, ale też kół naukowych, grup harcerskich, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów czy po prostu miłośników historii. Młodzi ludzie w formie konkursowej będą wykonywać różne prace dedykowane znanym, ale i nieznanym księżom różnych wyznań czy siostrom zakonnym, którzy swoim życiem i postawami sprzeciwu wobec totalitaryzmów z lat 1939-89 zapisali się nie tylko w świadomości lokalnej.
Tegoroczne hasło "Kamieni pamięci" brzmi: "Z modlitwą ojczyźnie". Szkoły uczestniczące w projekcie otrzymają od Instytutu Pamięci Narodowej kamienie z pamiątkowymi tabliczkami upamiętniające opisanych bohaterów.
Dotychczas konkurs był koordynowany w Warszawie, jednak w tym roku zajmuje się tym białostocki oddział IPN. Uczestnicząca w piątkowej inauguracji w Białymstoku wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Kamila Stachnowska podkreślała, że Białystok jest gospodarzem projektu, bo z tego rejonu pochodziło wielu duchownych godnych tego, by pamiętać o tym, co robili dla kraju i dla Kościoła. Jednym z nich jest urodzony w Okopach koło Suchowoli, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, legendarny kapelan NSZZ "Solidarność". W tych dniach obchodzimy 30. rocznicę jego męczeńskiej śmierci z rąk SB.
"On w naturalny sposób jest patronem tych postaw. Natomiast chcemy pokazać, że nie tylko on. Że księża, którzy oddawali życie w imię tych wartości tak, jak np. znany tu (na Białostocczyźnie-PAP) szczególnie ks. Stanisław Suchowolec (...) to są postaci, które warto upamiętniać, bo były to postacie, które szczególnie szlachetnie, szczególnie pięknie łączyli te służby: z modlitwą ojczyźnie" - powiedziała Stachnowska.
Główną ideą projektu jest pokazanie młodym ludziom, że wokół nich byli lub są wartościowi ludzie, którym bliskie są postawy godne naśladowania, a to szczególnie ważne, bo żyjemy w czasach, gdy trudno o autorytety - powiedziała Kamila Stachnowska z IPN. Mówiła, że młodzież będzie miała okazję zobaczyć "bohaterstwo na wyciągnięcie ręki" i odnaleźć w swoich bohaterach te cechy, na których warto się wzorować.
Kamila Stachnowska powiedziała, że główną ideą projektu jest pokazanie młodym ludziom, że wokół nich byli lub są wartościowi ludzie, którym bliskie są postawy godne naśladowania, a to szczególnie ważne, bo żyjemy w czasach, gdy trudno o autorytety. Mówiła, że młodzież będzie miała okazję zobaczyć "bohaterstwo na wyciągnięcie ręki" i odnaleźć w swoich bohaterach te cechy, na których warto się wzorować. "Zostawmy trwały ślad" - mówiła i dodała, że prace, które powstaną, będą mogły być np. inspiracją dla lokalnych władz do innych form upamiętnienia działalności tych osób, np. w formie nadania ich imienia ulicy czy zawieszenia tablicy pamiątkowej.
Stachnowska podkreśliła, że nie chodzi o to, by uczestnicy projektu "dostali życiorys na kartce" i się z nim zapoznali, czy nauczyli na pamięć. Młodzież będzie sama przeszukiwać archiwa, prowadzić rozmowy z różnymi osobami.
Efektem mają być prace w dowolnej formie, np. notacji filmowej, prezentacji multimedialnej, strony internetowej. Młodzi ludzie będą do tych działań przygotowani warsztatowo - powiedziała PAP koordynująca projekt dr Ewa Rogalewska z IPN w Białymstoku. Dodała, że całe dawne Kresy dosłownie "pełne" były duchownych, których postawy warto upamiętniać.
"W każdym prawie miasteczku są osoby, które były represjonowane albo w czasie okupacji niemieckiej, albo sowieckiej, bądź też po wojnie zostały wywiezione na wschód. A w czasach PRL są to osoby, które tutaj przyjechały z Wileńszczyzny i też były represjonowane" - powiedziała PAP Rogalewska. Zaznaczyła, że dotyczy to nie tylko osób wyznania katolickiego. Jak mówiła, często już tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają o tych osobach, warto więc sięgnąć do tej wiedzy i ją ocalić od zapomnienia.
Do konkursu można się zgłaszać do 30 stycznia 2015 r. Prace należy składać do końca marca 2015 r. Podsumowanie konkursu - w maju 2015 r. (PAP)
kow/ mow/