Powstanie Warszawskie

28.06.2018

Ruszyły wypłaty nagród dla powstańców warszawskich

Ruszyły wypłaty nagród dla powstańców warszawskich, ustanowione przez Radę Miasta stolicy - poinformował PAP w czwartek w komunikacie Urząd Miasta Warszawy. Mają one zostać wypłacone do 1 sierpnia.

Nagroda w wysokości 4587,84 zł przysługuje - bez względu na miejsce zamieszkania - każdemu powstańcowi, którego dane znajdują się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagrody ustanowiono uchwałą Rady Miasta w marcu br. Powiadomiono o tym 1700 żołnierzy Powstania Warszawskiego, mieszkających w Polsce i poza krajem. Czas na zwrot wypełnionych kwestionariuszy upłynął 21 maja, przesłano ok. tysiąca ankiet.

14 czerwca Rada Miasta podjęła kolejną uchwałę, przyznając nagrody konkretnym - zgłoszonym z imienia i nazwiska - osobom, co pozwoliło na uruchomienie wypłat. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 9 mln zł. Nagrody powstańcy mają otrzymać do dnia 1 sierpnia, czyli rocznicy wybuchu Powstania.

"Obiecaliśmy powstańcom to wsparcie i właśnie je realizujemy" - podkreśliła cytowana w przesłanym PAP komunikacie prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak zapowiedziała "niedługo ruszą kolejne projekty, jak np. dom dzienny w tymczasowej siedzibie przy Nowolipiu 22, który będzie służył powstańcom".

"Na co dzień wspieramy ich programami zdrowotnymi i opiekuńczymi. Zwolniliśmy powstańców przebywających w Domach Pomocy Społecznej z opłat. Co roku powstańcy są honorowymi gośćmi na organizowanych przez miasto obchodach rocznicowych" - przypomniała Gronkiewicz-Waltz.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL