Burmistrz Rybnika w latach 1922–1950 został uhonorowany pomnikiem przez lokalny samorząd. Pomnik przed magistratem przedstawia Władysława Webera ruszającego z laską i w kapeluszu na gospodarski spacer po mieście.
Jak przekazała w piątek rzeczniczka rybnickiego urzędu miasta Agnieszka Skupień, projekt pomnika Władysława Webera wykonano na podstawie zachowanych w miejscowym muzeum przedwojennych zdjęć burmistrza.
"Burmistrz Weber został odnotowany w historii Rybnika, jako wyjątkowo dobry gospodarz. Był wizjonerem, którego zaangażowanie dla miasta stawiane jest za wzór dzisiejszym samorządowcom" - powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera.
"Taka symboliczna obecność w przestrzeni miasta ludzi, który tworzyli przeszłość Rybnika, jest niezwykle ważna dla nas, tworzących jego teraźniejszość" - ocenił prezydent.
Za burmistrza Webera wybudowano w Rybniku obecny gmach urzędu miasta przy ul. Chrobrego, budynek Komunalnej Kasy Oszczędności, siedzibę PCK, Straż Pożarną, kilka szkół, liczne drogi, odnowiono płytę rynku, zmieniono oświetlenie uliczne z gazowego na elektryczne; sprowadzono też do miasta zakony werbistów i urszulanek.
Oczkiem w głowie burmistrza był estetyczny wygląd miasta – zakładał istniejące do dziś skwery i zieleńce. Osobiście nadzorował wszystkie prace i inwestycje.
"Dzięki dużemu poparciu moralnemu tutejszego społeczeństwa, zdołałem w ciągu 17 lat mojego urzędowania, podnieść Rybnik z małego, zaniedbanego, 12-tysięcznego miasteczka, do rangi znanego w kraju z czystości i pięknych zieleńców 25-tysięcznego miasta" – pisał potem w swoim życiorysie Władysław Weber.
Ważny dla rybniczan burmistrz urodził się w Opalenicy w Wielkopolsce w 1882 r. W 1907 r. zamieszkał z żoną Eufrozyną w Rybniku, gdzie urodziły się ich cztery córki. Burmistrzem został w 1922 r., gdy ówczesna rada miejska wybrała go na to stanowisko na 12-letnią kadencję. W 1934 r. ponownie powierzono mu je na dwanaście lat.
Pracę Webera w mieście przerwała II wojna światowa, podczas której musiał opuścić miasto. Ponownie burmistrzem został po wojnie, w 1945 r. Stanowisko pełnił do czasu przejścia w stan spoczynku, w 1950 r. Zmarł w 1961 r. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na rybnickim cmentarzu.
Autorem pomnika Władysława Webera (podobnie jak pomnika związanych z miastem wybitnych muzyków i pedagogów Karola i Antoniego Szafranków oraz odsłoniętej niedawno płaskorzeźby rybnickiej poetki Janiny Podlodowskiej) jest toruńskie studio rzeźby Jagenmeer.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/aszw/