Inne

24.12.2017

„Rybnik. Dzieje miasta i jego dzielnic”

autor: praca zbiorowa

Unikatowe dokumenty, nieznane źródła, ciekawe mapy, zestawienia i wykresy oraz mnóstwo informacji o mieście - wszystko to można znaleźć w wydanej właśnie monografii Rybnika, nowej pozycji wydawniczej rybnickiego muzeum.

Na publikację pt. „Rybnik. Dzieje miasta i jego dzielnic” składają się dwa tomy tekstów - w sumie 1728 stron, 5536 przypisów, 725 ilustracji, w większości wcześniej niepublikowanych oraz reprint mapy z 1791 r.

Wydawnictwo współtworzyło 21 autorów, a w publikacji wykorzystano archiwalia z 24 placówek archiwalnych z Polski, Czech i Niemiec. Sama bibliografia obejmuje 52 strony, a w indeksie osobowym znalazło się aż 4500 postaci.

„Monografia zbiera najważniejsze aspekty funkcjonowania Rybnika na przestrzeni wieków. Publikacja, współtworzona przez uznanych specjalistów, zawiera informacje o pradziejach Rybnika, dotyka kwestii związanych z miejską heraldyką i rozwojem terytorialnym, uwzględnia w określonych okresach aspekty religijne, społeczne czy kulturalne funkcjonowania miasta. Zaletą publikacji jest też skupienie uwagi na rozwoju rolnictwa, rzemiosła czy przemysłu, a także na kwestiach architektonicznych” – podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dyrektor Muzeum w Rybniku dr Bogdan Kloch zaznaczył, że wydana właśnie książka to pierwsza współczesna monografia poruszająca tak liczne wątki, m.in. kwestie związane z polityką, gospodarką, religią, kulturą, edukacją, sportem, opieką zdrowotną czy administracją.

„Książka mówi o sprawach oczywistych, mniej oczywistych, dramatycznych, trudnych, a nawet momentami wstydliwych. Opowiada o zwykłym życiu ludzi, ale też o wplataniu ich w tryby wielkiej polityki i wydarzeń na skalę regionu, państwa, czy nawet w wymiarze europejskim. To także książka o zapomnianych i pomijanych aspektach naszej historii” - powiedział dyrektor.

Pierwszy tom publikacji ma układ chronologiczno-problemowy. Przedstawiono w nim kolejne okresy w rozwoju historycznym Rybnika. Drugi poświęca uwagę poszczególnym aspektom życia w mieście. Całość uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny, głównie fotografie.

Jak zaznaczają przedstawiciele rybnickiego magistratu, monografię wyróżnia rzetelne opracowanie merytoryczne i różnorodność tematyczna poparta bogatym materiałem ilustracyjnym, dzięki temu jest nieocenionym źródłem informacji o Rybniku. Prezydent Kuczera, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania monografii, ocenił że jej lektura może stać się symboliczną podróżą po mieście i jego ciekawej historii.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL