II wojna światowa

25.04.2018

Rzecznik Muzeum Gdańska: chcemy Westerplatte uczynić miejscem godnym, pełnym szacunku dla historii

Wartownia nr 1 na Westerplatte - oddział Muzeum Gdańska. 2005 r. Fot. PAP/S. Kraszewski Wartownia nr 1 na Westerplatte - oddział Muzeum Gdańska. 2005 r. Fot. PAP/S. Kraszewski

Muzeum Gdańska pragnie uczynić Westerplatte miejscem godnym, pełnym szacunku dla historii - oświadczył w środę rzecznik prasowy placówki dr Andrzej Gierszewski w związku z uchwałą Rady Miasta Gdańska o przekazaniu muzeum gruntów gminy na Westerplatte.

Gierszewski podkreślił, że Muzeum Gdańska decyzję RMG przyjęło "z poczuciem obowiązku wobec społeczeństwa". "Zadaniem Muzeum Gdańska i zobowiązaniem wobec najważniejszego symbolu Września 1939 r. i pamięci o tych wydarzeniach jest kontynuacja prowadzonych od wielu lat działań nad zachowaniem i udostępnianiem tego miejsca pamięci oraz pamiątek związanych z obroną Westerplatte" - wyjaśnił.

"Warto w tym miejscu wskazać, że taka formuła różni się od podstawowych zadań Muzeum II Wojny Światowej, którego główną osią narracji jest pokazanie doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz losów ludności cywilnej, żołnierzy i jeńców, a historia militarna stanowi jedynie tło narracji o życiu codziennym" - głosi oświadczenie rzecznika prasowego MG.

Przypomniał, że Wartownia nr 1 na Westerplatte jest oddziałem dzisiejszego Muzeum Gdańska od 3 stycznia 1980 roku, a od 2003 r. „Gdańsk - pole bitwy na Westerplatte” rozporządzeniem Prezydenta RP jest wpisane na listę polskich pomników historii, uznanych za szczególnie wartościowe dla kultury.

"Wartownia Nr 1, która w czasie całego okresu walk o Westerplatte była kluczowym punktem polskiej obrony, w roku 1980 przekształcona została w istniejący do dziś oddział Muzeum Gdańska. Prezentowane są w nim pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońcach. Wystawa została zmodernizowana w 2013 roku dzięki funduszom z MKiDN oraz współpracy z Muzeum II Wojny Światowej. Od blisko 40 lat Muzeum Gdańska na bieżąco prowadzi w niej prace zabezpieczające oraz remonty konserwatorskie, w tym ostatni z 2013 roku, kiedy prowadzone były prace nad zabezpieczeniem oraz oczyszczeniem oryginalnej elewacji budynku" - czytamy w stanowisku Gierszewskiego.

Zaznaczył, że co roku w ramach działań edukacyjnych organizowane są wystawy plenerowe. "Muzeum w swoich zbiorach posiada kilkaset eksponatów związanych z Westerplatte i obrońcami. Liczba ta, uzupełniania przez zdigitalizowane archiwalne zdjęcia, stale rośnie. Wśród najcenniejszych zbiorów dotyczących dziejów Westerplatte – oprócz kurtki mundurowej i szabli majora Sucharskiego – można wymienić jego podręczny neseser toaletowy, papierośnicę czy chusteczkę" - dodał.

Andrzej Gierszewski: Muzeum Gdańska, konsekwentnie realizując swoje zadania, które od wielu lat prowadzi działalność muzealną na najważniejszym dla gdańszczanek i gdańszczan miejscu – symbolu: Westerplatte, pragnie uczynić ten teren miejscem godnym, pełnym szacunku do historii, a także inspirującym kolejne pokolenia do refleksji o II wojnie światowej i bohaterstwie obrońców. Chcemy kontynuować wzrastanie w świadomości narodowej i międzynarodowej znaczenia terenu Westerplatte jako miejsca symbolu, miejsca pamięci, miejsca o znaczeniu ponad podziałowym i ponad pokoleniowym.

Jak podał Gierszewski, w ostatnich trzech latach Wartownię Nr 1 odwiedzało w sezonie od 35 do 43 tys. osób rocznie.

"Ideą przewodnią planu rewitalizacji Westerplatte wdrażanego przez Muzeum Gdańska jest przywrócenie walorów historycznych przestrzeni przeobrażonej m.in. przez rozbudowę portu w ostatnich dziesięcioleciach. Chcielibyśmy, aby z terenu spacerowego Westerplatte przeistoczyło się w precyzyjnie zarządzane plenerowe muzeum. Nadal będzie pełniło rolę głównego miejsca pamięci narodowej, gdzie oddaje się hołd polskim żołnierzom i ofiarom II wojny światowej" - zapewnił.

Zwrócił uwagę, że przy opracowaniu planu działania Muzeum Gdańska przyjęło zasadę, że "odtwarzając w możliwie staranny sposób krajobraz historyczny Westerplatte i rozbudowując jego funkcje muzealne, wyklucza się budowanie zabytków od nowa, czyli rekonstruowanie starych, nieistniejących obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej".

"Muzeum Gdańska, konsekwentnie realizując swoje zadania, które od wielu lat prowadzi działalność muzealną na najważniejszym dla gdańszczanek i gdańszczan miejscu – symbolu: Westerplatte, pragnie uczynić ten teren miejscem godnym, pełnym szacunku do historii, a także inspirującym kolejne pokolenia do refleksji o II wojnie światowej i bohaterstwie obrońców. Chcemy kontynuować wzrastanie w świadomości narodowej i międzynarodowej znaczenia terenu Westerplatte jako miejsca symbolu, miejsca pamięci, miejsca o znaczeniu ponad podziałowym i ponad pokoleniowym" - oświadczył Gierszewski.

Na sesji, która miała miejsce w poniedziałek, gdańscy radni zobowiązali prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do przekazania terenu Westerplatte miejskiej placówce - Muzeum Gdańska. Jednocześnie radni podjęli też decyzję o zmianie planu zagospodarowania tej części Gdańska, bo dotychczasowy plan uniemożliwia wprowadzenie na terenie półwyspu jakiejkolwiek zabudowy. Muzeum Gdańska ma przygotować koncepcję zagospodarowania pola bitwy z września 1939 r.

Z chęcią przejęcia (a opcjonalnie zakupu za 2 mln zł) Westerplatte i urządzenia na jego terenie plenerowej placówki muzealnej kilka dni temu wystąpiło też do samorządu państwowe Muzeum II Wojny Światowej.

Poniedziałkowe decyzje o zmianie planu oraz przekazaniu przez miasto w zarządzanie miejskiej placówce terenu byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej były konsekwencją przyjętego wcześniej na tej samej sesji apelu dotyczącego zorganizowania przez samorząd w 2019 r. ogólnonarodowych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Radni zobowiązali prezydenta Gdańska do wystąpienia do prezydenta RP Andrzeja Dudy o objęcie tych uroczystości honorowym patronatem.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL