Przybywając do Krakowa, papież Franciszek przekaże młodym wielkie orędzie zaufania i nadziei, uwzględniając, że żyjemy dziś w trudnej sytuacji - mówił w poniedziałek rzecznik Watykanu o. Federico Lombardi.
O. Lombardi wziął udział w konferencji poświęconej papieżowi, także w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce w lipcu.
Rzecznik Watykanu zwracał uwagę, że poszczególnym spotkaniom młodych towarzyszą różne konteksty.
"Franciszek spotka się z młodymi w sytuacji, kiedy przeżywamy w Europie trzecią wojnę światową, wojnę w kawałkach, wojnę pełzającą. Mamy wielkie procesy imigracyjne, kryzys ekologiczny. Papież będzie zachęcał młodych, by wobec tych problemów wyszli na przeciw z odwagą i nadzieją, że by nie bali się z nimi skonfrontować" - podkreślił.
O. Lombardi mówił, że w porównaniu do Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Częstochowie w 1991 r., te w Krakowie będą zupełnie inne. Jak wyjaśniał, w Częstochowie Jan Paweł II odnajdował w młodych ludziach Europejczyków po upadku muru berlińskiego.
Przypomniał, że spotkanie młodych w Częstochowie było pierwszym, które odbyło w tej części Europy i pierwszym po upadku muru berlińskiego; zgromadziło bardzo duże rzesze młodzieży ze Wschodniej Europy. "Także inne spotkania miały miejsca w bardzo ważnych momentach historycznych, np. w Toronto w 2002 r. To spotkanie w Toronto miało miejsce po zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie. I te wydarzenia wzbudziły wielki strach w ludziach. I to miało również wpływ na to spotkanie" - przypomniał.
Rzecznik Watykanu podkreślił również, że dla papieża - w kontekście wizyty w Polsce - ważne jest to, że jest to ojczyzna Jana Pawła II, który dzisiaj jest święty, a także "sanktuarium Miłosierdzia Bożego". "ŚDM to będzie również jubileusz młodych obchodzony w ramach Jubileuszowego Roku Miłosierdzia" - mówił. Dodał, że Franciszek przybędzie do Krakowa, by celebrować Światowe Dni Młodzieży w miejscu fundamentalnym dla Miłosierdzia Bożego.
O. Lombardi podkreślił, że młodzi zawsze są obecni w perspektywie i w przemówieniach papieża. "Nie pozwólcie sobie odebrać nadziei" - to, jak dodał, jest przesłanie Franciszka, które zawsze kieruje do młodych.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podkreślał, że papież często używa słowa "miłosierdzie". "Papież manifestuje je przy różnych okazjach. Kieruje je do prezydentów Kuby, Chin i Rosji" - powiedział. Wyjaśnił, że według Franciszka miłosierdzie jest receptą na rozwiązywanie wielu problemów, nie stawia nikogo na straconej pozycji. "Politycznym wymiarem miłosierdzia jest pokój i przemiana serc" - mówił arcybiskup.
Rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży Dorota Abdelmoula mówiła, że młodzi inspirują się papieżem i jego nauczanie przekładają na praktykę. Według niej po spotkaniu na ŚDM w Rio de Janeiro młodzież dosłownie przyjęła słowa Franciszka: "zróbcie raban".
"Mamy w Polsce mnóstwo różnego rodzaju eventów, które dziają się na ulicach, czy to dzieł miłosierdzia, czy spotkań, pochodów, przemarszów, procesji, modlitwy, świadectwa. Wszystko z tą inspiracją: +róbcie raban+. To pokazuje, że młodzi z nauczania papieża Franciszka czerpią zachętę do działania" - powiedziała. Jak dodała, kolejną inspiracją są konkretne działania miłosierdzia i projekty charytatywne, a następną - do realizowania już po ŚDM - upowszechnianie katolickiej nauki społecznej.
ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. (PAP)
skz/ bos/ akw/