Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował materiały edukacyjne na Światowe Dni Młodzieży dla pielgrzymów, którzy podczas "Dni w diecezji" będą gościć na Podkarpaciu.
Młodzi z kilkunastu krajów w wersji anglojęzycznej otrzymają płytę DVD opisującą wystawę "Cisza przed Burzą … ostatnie lato II RP" oraz folder wystawy "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej". Autorami obu ekspozycji są historycy rzeszowskiego IPN.
"Wystąpiliśmy z ofertą dołożenia pewnych informacji, które z naszego punktu widzenia są istotne. Ważne także dlatego, że często spotykamy się poza granicami naszego kraju z przekłamaniem historii, czy też pewna niewiedzą" – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.
Płyta "Cisza przed Burzą … ostatnie lato II RP" przypomina życie codzienne w ostatnich dwóch miesiącach przed wybuchem II wojny światowej. "Materiał w sposób jednoznaczny pokazuje, gdzie zaczęła się II wojna światowa. Jest to ciekawy przekaz dla ludzi spoza Polski, którzy czasami nie potrafią chronologiczne umiejscowić tego wydarzenia" – zauważył Iwaneczko.
Z kolei w folderze wystawy "Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej" opisano m.in. uwarunkowania i osoby związane z tą problematyką. W wydawnictwie zaprezentowano dokumenty i fotografie oraz przybliżono sylwetki i działania Polaków zaangażowanych w pomoc dla ludności żydowskiej w okupowanej Polsce.
Uczestniczący w konferencji ks. Grzegorz Złotek z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej podkreślił, że pielgrzymi przez dwa dni będą poznawać region, w którym przygotowują się do spotkania z papieżem Franciszkiem.
Otrzymają m.in. przewodniki turystyczne po regionie i niektórych miastach. Mają zwiedzać m.in. skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce k. Krosna, Muzeum – Zamek w Łańcucie, czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta. Zaplanowano wycieczki w Bieszczady i Beskid Niski.
Podkarpacie w czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedzi ponad 2,4 tys. pielgrzymów. Archidiecezja przemyska będzie gościć ok. 900 osób, a diecezja rzeszowska 1,5 tys. młodych ludzi.
W archidiecezji przemyskiej pielgrzymi z Australii, Francji, Włoch, Malezji, Gabonu, Gwatemali, Palestyny, Kanady, Rosji, Wysp Zielonego Przylądka, Wyspy św. Tomasza, Peru i Jamajki będą rozlokowani u rodzin w siedmiu miastach: Przemyślu, Krośnie, Sanoku, Jarosławiu, Przeworsku, Leżajsku i Łańcucie.
Natomiast do diecezji rzeszowskiej przyjazd zapowiedzieli młodzi ludzie z Ukrainy, Francji, Włoch, Niemiec, Argentyny, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwatemali, Brazylii, Ekwadoru, Nikaragui, Kanady, Anglii, Irlandii, USA, Chin, Kazachstanu, Egiptu, Filipin i Hiszpanii. Zamieszkają u rodzin; w zdecydowanej większości w Rzeszowie i najbliższej okolicy. (PAP)
kyc/ agz/