Chcemy, by więź Polaków mieszkających w Polsce i za granicą była coraz wyraźniejsza i bardziej trwała - podkreślił w niedzielę marszałek Senatu Stanisław Karczewski w czasie spotkania z przedstawicielami Polonii w Belgii.
Dziękował im za dbałość o zachowanie polskości i nauczanie języka polskiego.
Marszałek Senatu, który przebywa w niedzielę w Belgii w związku z obchodami Dnia Polonii, wziął udział w spotkaniu z rodzicami i nauczycielami szkół polskich w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej "Millenium" w Comblain-la-Tour.
Podkreślił, że Polska Macierz Szkolna w Belgii ma na celu promowanie kultury i tradycji polskiej w tym kraju. Wskazał, że stowarzyszenie czyni to, działając na niwie edukacji oraz angażując się w organizację przedsięwzięć artystycznych. Zwrócił uwagę, że od ponad 60 lat organizacja ta obecna jest w życiu polskiej diaspory w Belgii. I - jak dodał - przez należący do niej ośrodek w Ardenach przewinęło się wiele pokoleń Polaków, którzy przyjeżdżając tu nie tylko z Belgii, ale i z Niemiec, Francji i Holandii, otrzymywali wychowanie obywatelskie i patriotyczne.
Karczewski zaznaczył, że Dzień Polonii stanowi formę podziękowania dla Polonii za "wielki wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości". "Zawsze wyrażaliśmy tę wdzięczność i będziemy o tym pamiętać" - podkreślił.
"Dziękujemy wam, mieszkającym w Belgii, za to, że tutaj spotyka się Polonia nie tylko z tego pięknego kraju, ale przyjeżdżają tu młodzi i starsi z innych krajów. To miejsce wyjątkowe i szczególne; bardzo dziękujemy za prowadzenie go. My o tym miejscu pamiętamy i będziemy je wspierać" - zapowiedział Karczewski.
"Bardzo chcemy, by ta wspólnota, ta więź Polaków mieszkających w Polsce i tych mieszkających za granicą była coraz wyraźniejsza i bardziej trwała. Chciałbym podziękować państwu za dbanie o dziedzictwo narodowe, o język polski, o nauczanie młodych ojczystego języka, za to, że nie zapominacie państwo o tym, że jesteście Polakami, że mówicie o tym, że wasze serca biją po polsku" - dodał.
Karczewski dziękował także rodzicom za wysyłanie swoich dzieci do polskich szkół i przekazywanie następnemu pokoleniu miłości do Polski. Podkreślił, że "wielki potencjał tkwi w Polonii". "Cieszmy się z biało-czerwonych flag, z tego, że jesteśmy Polakami" - mówił marszałek Senatu.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto ustanowione w 2002 roku przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; jest obchodzone 2 maja. (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ cyk/