Powstanie Warszawskie

08.07.2018

S. Karczewski: pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach kaźni Polaków

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski składa wieniec przed pomnikiem ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach, 8 bm. na cmentarzu głównym we Frankfurcie nad Menem. Fot. PAP/M. Obara Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski składa wieniec przed pomnikiem ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach, 8 bm. na cmentarzu głównym we Frankfurcie nad Menem. Fot. PAP/M. Obara

Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach kaźni Polaków, także o tych, które są tutaj zapomniane; stosunki z Niemcami musimy budować na prawdzie - powiedział w niedzielę marszałek Senatu Stanisław Karczewski pod pomnikiem ofiar obozu koncentracyjnego Katzbach we Frankfurcie nad Menem.

Marszałek Senatu złożył na cmentarzu głównym we Frankfurcie kwiaty pod pomnikiem Polaków, którzy zginęli w tym obozie.

"Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscu kaźni naszego narodu, także o tych, które są tutaj zapomniane" - powiedział Karczewski.

Jak zaznaczył, stosunki Polski i Niemiec muszą opierać się na prawdzie. Podkreślał, że polscy politycy będą odwiedzać to miejsce pamięci i nagłaśniać historię obozu w Katzbach.

Ofiarami niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Katzbach byli głównie warszawscy powstańcy. Więziono tam 1600 powstańców, z czego przeżyło 48. Jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami konsul generalny w Kolonii Jan Sobczak, obóz miał na celu śmiertelne wycieńczenie więźniów poprzez pracę. Sobczak mówił, że resort spraw zagranicznych stara się podtrzymać pamięć o osobach, które zginęły w tym obozie. Ten sam cel miała utworzona niedawno przez niemieckich artystów instalacja przedstawiająca drzewa opasane obozowymi pasiakami, na których wypisane były nazwiska ofiar obozu. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek

wni/ az/ mc/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL