Podpisanie Porozumień Sierpniowych otworzyło drogę do powstania NSZZ Solidarność, który stał się dziesięciomilionowym ruchem społecznym, a w dalszej kolejności do wolności - podkreślił w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęło się w piątek w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" dla uczczenia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
List od marszałka Senatu do uczestników spotkania przeczytał były przewodniczący NSZZ "Solidarność", gdański poseł PiS Janusz Śniadek. "Szczególna ranga porozumień sierpniowych z 1980 r. bierze się stąd, że otworzyły one najpierw drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, który stał się niebawem dziesięciomilionowym ruchem społecznym, a w dalszej kolejności do wolności" - napisał Karczewski.
Podkreślił, że droga ta "nie była ani krótka ani łatwa, ale obudzonego w 1980 roku marzenia o wolności nie była w stanie zabić nawet soldateska generała Jaruzelskiego". "Tamten sierpień zainicjował proces rozpadu totalitarnego systemu komunistycznego, który Polakom i narodom Europy Środkowej został przemocą narzucony" - dodał marszałek Senatu.
Przypomniał, że tegoroczne obchody strajków sierpniowych zbiegają się z 98. rocznicą Bitwy Warszawskiej, a także 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Wszystkie te rocznice pokazują, że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. To są wartości, o które wszyscy musimy się nieustannie troszczyć. Pragnę zapewnić państwa, że obecne władze Rzeczpospolitej doskonale to rozumieją i dokładają starań, by Polakom żyło się bezpiecznie i dostatnio" - podkreślił Karczewski.(PAP)
autor: Karolina Kropiwiec
kkr/ krap/