24.01.2011 aktualizacja 14.07.2016

Sądowa lustracja byłego ambasadora

24.01.2011. Warszawa (PAP) - Sąd Okręgowy w Warszawie wszczął w poniedziałek postępowanie lustracyjne wobec Jarosława Spyry, byłego ambasadora Polski w Peru. Wnosił o nie IPN, którego zdaniem prawdziwość oświadczenia lustracyjnego Spyry budzi wątpliwości. Spyra podał się do dymisji w listopadzie 2010, gdy "Rzeczpospolita" napisała, że według IPN zataił on 10-miesięczną współpracę z SB. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dymisję przyjął.

Przed tygodniem sąd wszczął postępowanie lustracyjne wobec innego pracownika MSZ - Janiny Biernackiej. IPN zarzuca jej, że zataiła fakt pracy w archiwum MSW z lat 80. Obrona podkreśla, że Biernacka pracowała przez niespełna rok w centralnym biurze adresowym i nie miała świadomości, że był to "organ bezpieczeństwa państwa", z którym związki trzeba ujawniać w oświadczeniu lustracyjnym.

W lutym sąd ma zdecydować, czy wszcząć lustrację byłego wiceministra spraw zagranicznych byłego ambasadora w Izraelu Macieja Kozłowskiego. Według IPN w latach 1965-1969 miał on być najpierw kandydatem, a potem tajnym współpracownikiem SB w Krakowie. 67-letni Kozłowski - opozycjonista z PRL, skazany na kilka lat więzienia w tzw. procesie taterników w 1969 r. - zaprzecza, by był agentem.(PAP)

brw/ bos/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL