Blisko 354,4 tys. osób, spośród pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, zadeklarowało chęć zwiedzenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz - wynika z danych duszpasterstwa młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej, które prowadzi zapisy.
Dla uczestników ŚDM wyznaczono terminy zwiedzania Muzeum Auschwitz: od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia. Co godzinę wejdzie 3 tys. osób. Oznacza to, że były obóz zobaczy 396 tys. pielgrzymów. Do Muzeum wejdą jedynie ci, którzy zarezerwowali termin w internecie: mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/. Większość miejsc jest zajęta, w tym wszystkie między 24 i 28 lipca oraz 1 i 2 sierpnia.
Tak ogromna liczba zwiedzających uniemożliwia zwiedzanie wnętrz historycznych budynków w byłych Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Historię obozu przybliżą zwiedzającym wystawy plenerowe ustawione wzdłuż alejek. Zwiedzający otrzymają także broszury.
29 lipca Muzeum Auschwitz odwiedzi również papież Franciszek, który przyjedzie do Polski na ŚDM. Jego wizyta rozpocznie się ok. g. 9.30 i potrwa do południa. Papież pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Niemcy zastrzelili tam tysiące osób, głównie Polaków. Uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł 75 lat temu polski franciszkanin Maksymilian Kolbe oddając życie za współwięźnia. W byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu Holokaustu, papież będzie się modlił z Żydami i przedstawicielami innych wspólnot.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz zwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r. (PAP)
szf/ pz/