Świnice Warckie to niewielka miejscowość pomiędzy Uniejowem i Łęczycą. Znajduje się tutaj Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej, a w nim pamiątki z nią związane - m.in. drewniana chrzcielnica i konfesjonał, przy którym się spowiadała. Dwa kilometry dalej można zwiedzić rodzinny dom świętej.
W lipcu sanktuarium może odwiedzić nawet kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całego świata, którzy przyjadą do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Trwają już duchowe i logistyczne przygotowania do przyjęcia pielgrzymów – powiedział PAP kustosz sanktuarium ks. Janusz Kowalski.
Świnice Warckie leżą pomiędzy Uniejowem i Łęczycą w woj. łódzkim. W pobliskiej wsi Głogowiec 25 sierpnia 1905 r. urodziła się apostołka Bożego Miłosierdzia św. s. Faustyna Kowalska. W kościele parafialnym w Świnicach Warckich została ochrzczona (na chrzcie otrzymała imię Helena), tutaj też przyjęła I Komunię św. „To tutaj została ochrzczona nasza święta, tutaj przeżyła całe dzieciństwo i całą swoją młodość, ponad połowę swojego życia zanim wyszła w świat, aby wypełnić wolę Jezusa Miłosiernego” - opowiadał PAP ks. Janusz Kowalski, który od 10 lat jest kustoszem sanktuarium i proboszczem miejscowej parafii.
W sanktuarium znajdują się pamiątki związane z osobą świętej: drewniana chrzcielnica i konfesjonał z XIX w., przy którym się spowiadała, obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w głównym ołtarzu - obraz Jezusa Miłosiernego – wierna kopia cudownego obrazu z Krakowa-Łagiewnik.
W sanktuarium znajdują się pamiątki związane z osobą świętej: drewniana chrzcielnica i konfesjonał z XIX w., przy którym się spowiadała, obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w głównym ołtarzu - obraz Jezusa Miłosiernego – wierna kopia cudownego obrazu z Krakowa-Łagiewnik.
„Jej chrzcielna świątynia jest milczącym świadkiem wielu objawień. Najczęściej wspominane to to z 1935 roku, kiedy przyjechała do umierającej mamy, a Pan Jezus w sposób cudowny przez posługę swojej wybranki, uzdrowił Mariannę i dał jej jeszcze 30 lat życia. To właśnie wtedy Pan Jezus powiedział do niej +Wybranko moja, udzielę Ci jeszcze większych łask, abyś przez całą wieczność była świadkiem nieskończonego miłosierdzia mojego+” - mówił ks. Kowalski. Słowa te widnieją na łuku prezbiterium kościoła.
2 kilometry od świątyni, we wsi Głogowiec można zwiedzać rodzinny dom św. Faustyny, wypełniony pamiątkami po jej rodzinie. „Tam przyszła na świat, tam 16 lat swojego życia przeżyła i tam również spotykają się pielgrzymi na modlitwie” - opowiadał duchowny.
Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny w 2002 r. ustanowił ordynariusz włocławski, bp Bronisław Dembowski. Od 2001 roku przy Sanktuarium posługują Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. 23 sierpnia 2015 roku - w 110. rocznicę urodzin i chrztu św. Faustyny - odbyła się konsekracji nowej części świątyni.
Ks. Kowalski spodziewa się, że Światowe Dni Młodzieży sprowadzą do Świnic Warckich liczne rzesze pielgrzymów. W dniach od 20 do 25 lipca, będące przygotowaniem do ŚDM dni diecezji włocławskiej, na terenie której leży Sanktuarium, odbywać się będą pod hasłem "Miłosierdzie". Młodzież w czasie pobytu odwiedzi Sanktuarium.
"Spodziewamy się grupy z Włocławka ok. 4-5 tys. osób, ale także pielgrzymów z diecezji łódzkiej i łowickiej” - dodał. Jego zdaniem, do Sanktuarium pielgrzymować będzie także młodzież jadąca do Krakowa z północnej części Polski.
W Świnicach Warckich trwają nie tylko duchowe przygotowania do ŚDM, ale także związane z logistyką - począwszy od przygotowania terenu dla pielgrzymów, nagłośnienia, komunikacji. „Bardzo liczymy też na pomoc władz lokalnych i wojewódzkich, chociażby w ustawieniu znaków drogowych na autostradzie i tu w okolicy, bo jest to też bardzo ważne, żeby można było płynnie się tu dostać” - podkreśl ks. Kowalski.
Od wielu lat w czwartą niedzielę sierpnia obchodzona jest rocznica urodzin i chrztu św. Faustyny, a w Sanktuarium gromadzą się pielgrzymi z całej Polski i ze świata. Uroczystą sumę przy ołtarzu polowym poprzedza wówczas procesja z relikwiami św. Faustyny z jej rodzinnego domu do Sanktuarium. 25 sierpnia, w dzień urodzin świętej odprawiana jest msza przy jej rodzinnym domu w Głogowcu.
Gmina Świnice Warckie położona jest w makroregionie Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej i Niziny Wielkopolskiej, w widłach Warty i jej dopływu - Neru. Znajduje się obecnie w powiecie łęczyckim. Założycielem wsi i fundatorem pierwszego kościoła był arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka, a pierwsza wzmianka o Świnicach pochodzi z 1301 r. Gmina posiada dogodne połączenia drogowe i kolejowe - przecina ją linia kolejowa Gdynia-Katowice, a stacja znajduje się w miejscowości Kraski ok. 1 km od Świnic Warckich. Przez południowo-zachodnią część gminy przebiega odcinek autostrady A2 Poznań-Warszawa.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi, gdzie w 1924 roku w parku im. Słowackiego (dawniej Wenecji) św. Faustyna doznała objawienia. W parku obok drewnianego krzyża znajduje się głaz, na którym napis głosi, że "w 1924 roku w tym miejscu 19-letnia Helena Kowalska po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu".
W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimierowskiego.
W zakonie siostra Faustyna chorowała na gruźlicę. Na polecenie spowiednika spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako "Dzienniczek". Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w krakowskich Łagiewnikach. 30 kwietnia 2000 roku została kanonizowana przez papieża św. Jana Pawła II. (PAP)
szu/ mow/