Okupacja niemiecka

23.11.2012 aktualizacja 14.07.2016

Sejm uczcił 70. rocznicę wysiedleń z Zamojszczyzny

Sejm uczcił w piątkowej uchwale 70. rocznicę wysiedleń z Zamojszczyzny. Oddał hołd wszystkim mieszkańcom Zamojszczyzny, którzy zginęli lub w jakikolwiek inny sposób ucierpieli podczas "barbarzyńskich pacyfikacji i wysiedleń" przeprowadzonych przez hitlerowskie Niemcy.

"Sejm pragnie uczcić 70. rocznicę wysiedleń z Zamojszczyzny będących jednym z głównych aktów terroru hitlerowskich Niemiec wobec narodu polskiego" - podkreślono w uchwale przyjętej przez aklamację.

Posłowie zaznaczyli, że "szczególnie tragiczny był los około 30 tys. dzieci z Zamojszczyzny". Jak przypomnieli, "część z nich Niemcy wysłali do Rzeszy w celu germanizacji, część do obozów koncentracyjnych, gdzie kilka tysięcy z nich zginęło", a "resztę wraz ze starcami rozmieszczono w powiatach: garwolińskim, siedleckim, mińskim, i sokołowskim". "Dzieci przewożone w nieogrzewanych bydlęcych wagonach zamarzały podczas transportu do miejsca przeznaczenia" - dodano.

W uchwale Sejm oddał hołd i cześć "wszystkim mieszkańcom Zamojszczyzny, którzy zginęli lub w jakikolwiek sposób ucierpieli podczas barbarzyńskich pacyfikacji i wysiedleń przeprowadzonych przez hitlerowskie Niemcy 70 lat temu". Wyraził jednocześnie uznanie dla wysiłku i odwagi wszystkich, którzy "nieśli pomoc i ratunek mieszkańcom Zamojszczyzny w tych tragicznych dniach".

Jak przypomniano, 70 lat temu pod koniec listopada 1942 roku "hitlerowskie Niemcy, realizując zbrodniczy Generalplan Ost zakładający wytępienie Słowian od Łaby po Ural, przystąpiły do rozpoczęcia drugiego - głównego etapu wysiedleń z Zamojszczyzny".

"Obecnie, gdy stosunki polsko-niemieckie znajdują się od wielu lat w stadium postępującego procesu porozumienia i pojednania Sejm pragnie uczcić pamięć ponad 30 tys. dzieci Zamojszczyzny, które padły ofiarą hitlerowskich okupantów" - napisano w uchwale. Jednocześnie Sejm wyraził uznanie "dla zbrojnego czynu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w Powstaniu Zamojskim zbrojnie przeciwstawili się niemieckiej eksterminacji narodu polskiego".

Jak przypomniano, 70 lat temu pod koniec listopada 1942 roku "hitlerowskie Niemcy, realizując zbrodniczy Generalplan Ost zakładający wytępienie Słowian od Łaby po Ural, przystąpiły do rozpoczęcia drugiego - głównego etapu wysiedleń z Zamojszczyzny". "W wyniku realizacji tego zbrodniczego planu Zamojszczyzna miała stać się pierwszym obszarem osadniczym dla III Rzeszy Niemieckiej. Na terenie powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego planowano utworzyć tzw. Niemiecki Okręg Osiedleńczy" - zaznaczono w uchwale.

Posłowie podkreślili, że "podczas pierwszego próbnego etapu wysiedleń, przeprowadzonego rok wcześniej, w dniach 6 - 25 listopada 1941 roku, wysiedlono z powiatu zamojskiego ponad 2 tys. mieszkańców z siedmiu wsi", a "drugi etap akcji wysiedleń rozpoczęto w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku" i trwał on do 6 marca 1943 roku.

"Wysiedlenia kontynuowano ze szczególną intensywnością w dniach od 24 czerwca do 5 sierpnia 1943 roku podczas akcji pod kryptonimem +Wehrwoll+" - napisano w uchwale.

Sejm zwrócił też uwagę, że "w tym okresie wobec zorganizowanego zbrojnego oporu Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadzono liczne krwawe pacyfikacje kolejnych 170 wsi".

"Łącznie na terenie Zamojszczyzny wysiedlono bądź spacyfikowano 297 wsi, usuwając z nich około 110 tys. Polaków. Wysiedlaną ludność, po pobycie w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, wywożono na przymusowe roboty do Niemiec i do obozów koncentracyjnych" - przypomniano w uchwale. (PAP)

ajg/ son/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL