Polska po zamachu majowym 1926-1939

25.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Sejm upamiętnił 75. rocznicę budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego

Sejm w przyjętej w piątek przez aklamację uchwale upamiętnił 75. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jak podkreślono, COP stanowił "największy sukces cywilizacyjny" II RP. "W 75. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Sejm składa hołd i wyrazy uznania jego twórcom, pomysłodawcom i wykonawcom, z wicepremierem ds. gospodarczych Eugeniuszem Kwiatkowskim na czele" - zaznaczono w uchwale.

Jak przypomniano, od marca 1937 r. do września 1939 r. zbudowano 51 nowych zakładów przemysłowych, w których stworzono 110 tys. nowych miejsc pracy. "Projekt COP-u integrował cały naród poprzez tworzenie nowoczesnych ośrodków przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego opartych na najnowszych technologiach i stanowił największy sukces cywilizacyjny II Rzeczypospolitej" - czytamy w uchwale.

COP budowano w południowo-centralnych regionach kraju. Było to jedno z największych przedsięwzięć ekonomicznych II RP. Jego celem było m.in. zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski oraz zmniejszenie bezrobocia.(PAP)

ajg/ son/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL