Sejm we wtorek zajmie się sprawozdaniem komisji ws. prezydenckiego projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej - zdecydowali w głosowaniu posłowie. Początek debaty zaplanowano na godz. 15.30.
Za wnioskiem o poszerzenie porządku obrad obecnego posiedzenia o ten punkt głosowało 409 posłów, przeciw było 21, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Debata nad prezydenckim projektem miała odbyć się już w ubiegłą środę, ale marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował dzień wcześniej, że skonsultuje się z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MSZ ws. ewentualnego przeniesienia debaty nad projektem ustawy "na inny czas".
Oświadczył później, że po konsultacji zapadła decyzja, iż projekt ten zostanie rozpatrzony podczas następnego posiedzenia Izby, zaplanowanego w dniach 20-23 marca.
"Nie chcemy, by wartość ustawy o Polakach ratujących Żydów została zagłuszona przez złe emocje. Zdecydowałem, by debatę na jej temat przenieść na kolejne posiedzenie Sejmu" - napisał na Twitterze marszałek Kuchciński.
Początkowo prezydenckim projektem Sejm miał zająć się już na posiedzeniu w dniach 6-8 lutego, jednak marszałek Kuchciński poinformował wówczas, że po konsultacji zapadła decyzja, iż projekt ten zostanie rozpatrzony podczas następnych obrad.
Prezydencki projekt zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali jednak, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich. Według projektu, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów będzie świętem państwowym.
Zgodnie z uzasadnieniem do prezydenckiego projektu ustanowienie tego dnia jest "wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim".
"Dzisiaj suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę" - czytamy w uzasadnieniu.
"Zagłada zgotowana Żydom przez nazistowskie Niemcy i heroizm naszych rodaków ratujących żydowskich współobywateli, stanowią bardzo ważny element historii narodu polskiego. Te tragiczne, wspólne doświadczenia łączą Polaków i Żydów. Dlatego dla naszej wspólnej polsko-żydowskiej przyszłości, opartej na braterstwie i solidarności, zasadniczą wagę ma prawda i pamięć o nich. Na dzisiejszym pokoleniu spoczywa niezwykle odpowiedzialne zadanie upowszechniania rzetelnej wiedzy o tamtych wydarzeniach i ukazywania światu zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy w godzinie ostatecznej próby nie zawahali się podjąć największego ryzyka dla ocalenia bliźnich" - głosi uzasadnienie do projektu. (PAP)
Autor: Nadia Senkowska
nak/ itm/