II wojna światowa

19.03.2019

J. Sellin: obchody 80. rocznicy II wojny światowej - 23 sierpnia oraz 1 i 17 września

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej są zaplanowane na 23 sierpnia oraz 1 i 17 września - powiedział we wtorek w PR24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Kluczowym momentem obchodów będzie dzień 1 września, kiedy do Polski przyjadą "znaczące postacie ze świata". 

Obchodzony odbędą się też 17 sierpnia, kiedy - jak powiedział wiceminister kultury - "dostaliśmy drugi cios w 1939 roku" oraz 23 sierpnia, czyli Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. "Chcemy razem z państwami, które ucierpiały wskutek paktu Ribbentrop-Mołotow, tę rocznicę obchodzić" - podkreślił Sellin.

"We wszystkich tych dniach będą organizowane wydarzenia w Gdańsku, ale też w innych miastach, więc solidnie się do tego przygotowujemy. (..) Jest powołany specjalny pełnomocnik ministra kultury ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej" - zaznaczył Sellin. "Wydawało nam się naturalne, że to stanowisko powinien dostać dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" - dodał.

Prezydent Andrzej Duda skierował zaproszenia do przywódców krajów Unii Europejskiej, NATO, Partnerstwa Wschodniego oraz do sekretarza generalnego ONZ na wrześniowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - poinformował PAP w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Prezydent wystosował zaproszenia na uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, do Polski na 1 września. Zaproszenia zostały wystosowane do naszych najbliższych sojuszników, to znaczy do przywódców wszystkich krajów NATO, Unii Europejskiej, krajów Partnerstwa Wschodniego UE (Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia, Ukraina, Gruzja i Białoruś) oraz do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa" - powiedział w środę PAP Szczerski.

Jak dodał, "planowane są odrębne obchody polsko-niemieckie, głównie poświęcone pamięci cywilnych ofiar wojny, a także duże międzynarodowe obchody, które odbędą się najprawdopodobniej w Warszawie". Prezydencki minister poinformował, że w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się już pierwsze spotkanie robocze z ambasadorami zaproszonych krajów. Jak dodał, Kancelaria Prezydenta oczekuje obecnie na potwierdzenie przyjazdu oraz na przedstawienie składu delegacji z poszczególnych krajów.(PAP)

emi/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL