Senacka komisja ustawodawcza poparła projekt uchwały ws. uczczenia 40. rocznicy wydarzeń czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. W projekcie zaznaczono, że stanowiły one "kamień milowy" na drodze do "zrzucenia komunistycznego jarzma i odzyskania wolności".
Jak podkreślał podczas prac na projektem przedstawiciel wnioskodawców Adam Bielan (PiS), w tym roku obchodzimy okrągłą 40. rocznicę wydarzeń czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku, stąd propozycja uchwały rocznicowej.
"Wydarzenia w Radomiu, Ursusie i Płocku były z jednej strony chyba największym sukcesem robotników w historii PRL, bo w ich wyniku rząd cofnął planowaną drastyczną podwyżkę cen żywności. Ale jednocześnie oczywiście były to wydarzenia tragiczne. Szacuje się, że w ich trakcie kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało, w tym w Radomiu ok. 25 tys." - mówił przedstawiciel wnioskodawców.
Zaznaczył, że władze przeciwko demonstrującym skierowały ponad 1,5 tys. funkcjonariuszy wyposażonych w pałki, petardy gazowe i armatki wodne. Po tych zdarzeniach - jak mówił - aresztowano ponad 900 osób, kilkadziesiąt skazano na wyroki więzienia bez zawieszenia.
"Urządzano tzw. ścieżki zdrowia, aresztowani byli bici. Niemal tysiąc osób usunięto z pracy. Te wydarzenia były bezpośrednim powodem powstania Komitetu Obrony Robotników i innych organizacji opozycji przedsierpniowej. Wydarzenia te mają bardzo ważne miejsce w naszej historii i wydaje mi się, że Senat powinien je uczcić okolicznościową uchwałą" - powiedział Bielan.
Senatorowie przychylili się do jego argumentacji, a w toku prac zaproponowali zmiany w projekcie m.in. o charakterze językowym i uzupełniającym. Ostateczna wersja uchwały została poparta jednogłośnie, a sprawozdawcą został senator Adam Bielan.
Jak zaakcentowano w projekcie, wydarzenia czerwca 1976 r. "stworzyły podstawę do zbudowania solidarności między wszystkimi grupami społecznymi w Polsce. Stanowiły więc kamień milowy na drodze polskiego społeczeństwa do zrzucenia komunistycznego jarzma i odzyskania niepodległości".
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 40. rocznicę wydarzeń z 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku składa hołd ofiarom represji, ich rodzinom i demonstrantom oraz wyraża wdzięczność tym wszystkim, którzy bezinteresownie nieśli im pomoc. Niech pamięć o bohaterstwie i patriotyzmie w tamtym czasie wyzwala poczucie wolności jako bezcennej wartości w życiu każdego Polaka" - napisano w projekcie. (PAP)
akn/ agz/