"Dziś jest dobra okazja, aby podziękować wszystkim członkom MAB za trwającą dziesiątki lat, a w niektórych przypadkach ponad wiek, troskę z jaką opiekowano się polskim dziedzictwem. W czasach, kiedy w Polsce nie było to możliwe, często funkcję narodowych instytucji kultury i nauki przyjmowały instytucje emigracyjne. Była to troska nieraz granicząca z bohaterstwem" - mówił otwierając sesję dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski.
Rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie ks. Hieronim Fokciński przypomniał, że "wszystkie instytucje tworzące MAB powstały z myślą o ojczyźnie i prawie wszystkie były tworzone przez tych, którzy w różnych okresach walczyli zbrojnie o wolność i niepodległość Polski".
Papieski Instytut Studiów Kościelnych należy do MAB i wraz z Biblioteką Narodową jest współorganizatorem warszawskiej XXXII Sesji Konferencji.
List z podziękowaniami za pracę na rzecz polskich instytucji kulturalnych i naukowych za granicą skierował do zgromadzonych prezydent Bronisław Komorowski. "To, że współczesna Polska może teraz bez zafałszowań i w pełni niezależnie rozwijać własną kulturę, nie oznacza, że misja państwa instytucji stała się mniej istotna. Rzeczpospolita potrzebuje i nadal będzie potrzebować doświadczonych i profesjonalnych badaczy, popularyzatorów polskiej kultury i historii, ludzi, którzy będą potrafili przybliżyć bogactwo jej intelektualnych i artystycznych osiągnięć zarówno Polakom rozproszonym po wszystkich kontynentach, jak i przedstawicielom innych narodów" - napisał.
Podkreślił, że priorytetem polskiej polityki zagranicznej jest umacnianie pozycji kraju za granicą m.in. poprzez propagowanie polskiej kultury i osiągnięć.
10 przedstawicieli instytucji zrzeszonych w Konferencji otrzymało z rąk wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego odznaczenia resortowe. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowany został prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji zarządzającego Biblioteką Polską w Paryżu, Kazimierz Piotr Zaleski.
Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Anna Buchmann i Teresa Sandoz z Muzeum Polskiego w Rapperswilu oraz Krzysztof Stoliński ze Studium Polski Podziemnej w Londynie. Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali: Danuta Dubois, Ewa Wąski-Pogorzelska, Krzysztof Bożejewicz, Jan Andrzej Konopka, Sław Milewski i Konrad Sutarski.
Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie została powołana w 1979 r. z inicjatywy Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Obecnie zrzesza 20 instytucji kultury działających w siedmiu krajach: Argentynie, Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, na Węgrzech i we Włoszech.
Ośrodki wchodzące w skład Stałej Konferencji gromadzą prace z zakresu historii, literatury i sztuki, kompletują wydawnictwa emigracyjne, wydają opracowania bibliograficzne, prowadzą wymianę wydawnictw z bibliotekami naukowymi i uniwersyteckimi w Polsce, gromadzą źródła naukowe i prowadzą badania historyczne związane z najnowszymi dziejami Polski, kolekcjonują pamiątki (odznaczenia, portrety, medale, sztandary) przekazywane przez osoby prywatne, opiekują się pomnikami i wydają własne publikacje.
Tegoroczna Sesja MAB po raz pierwszy odbywa się w Warszawie.(PAP)
dsr/ ls/ jra/