Polska po 1989 roku

08.09.2018

Śląskie: Europejskie Dni Dziedzictwa m.in. w muzeum i schronach

Muzeum Śląskie. Fot. PAP/A. Grygiel Muzeum Śląskie. Fot. PAP/A. Grygiel

Tematyczne, nawiązujące do stulecia polskiej niepodległości zwiedzanie wystaw i obiektów Muzeum Śląskiego, a także atrakcje w ramach Nocy Schronów, przygotowały na tegoroczne, zaplanowane na weekend Europejskie Dni Dziedzictwa placówki kultury woj. śląskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Są organizowane przez Radę Europy co roku we wrześniu od 1991 r., w Polsce – od 1993 r. Celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego i przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Hasło tegorocznej edycji EDD „Niepodległa dla wszystkich” jest związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Odnosząc się do niego Muzeum Śląskie przygotowało m.in. spotkania ze świadkami tamtych lat – przedmiotami czy dziełami sztuki wyrażającymi ówczesne mody i prądy artystyczne.

W Muzeum Śląskim większość wydarzeń w ramach EDD zaplanowano na sobotę. Przewidziano wówczas m.in. oprowadzanie tematyczne „Szlakiem dwudziestolecia”, poświęcone dziełom powstałym w latach 1918–1939 czy opowieści o losach przedwojennego gmachu Muzeum Śląskiego i jego przerwanej historii.

Muzeum przygotowało też warsztaty rodzinne „W co ubrać Wolność?”, które odbędą się wśród makiet i kostiumów prezentowanych na wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych”, a także na warsztaty „Pejzaż polski” w Galerii Sztuki Polskiej 1800–1945.

Na spotkaniu „Niezwykłe historie zwykłych przedmiotów” historycy opowiedzą o eksponatach związanych z I wojną światową oraz procesem odzyskiwania wolności w 1918 r. Będą to wyprodukowana w wytwórni Syrena-Electro na przełomie lat 1933/34 płyta szelakowa z nagraniem „Hymnu Powstańców Śląskich”, karabiny Mauser wz. 89 i Gewehr wz. 88, a także mundur pruskiego kolejarza.

W sobotę i w niedzielę placówka zapewni „Byzuch u Ferdynanda” - oprowadzanie po obiektach pokopalnianych i budynku administracyjnym poświęcone historii kopalni Katowice (dawniej Ferdynand) oraz samego Muzeum Śląskiego.

W Europejskie Dni Dziedzictwa włączył się również Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, organizując w sobotę wieczorem w historycznych fortyfikacjach na terenie Bytomia, Chorzowa oraz Piekar Śląskich „Noc schronów”. Dla zwiedzających utworzone zostaną trzy strefy tematyczne, dopasowane do różnych odbiorców.

Będzie to „eksplozja wrażeń” - jak zapowiadają organizatorzy - z możliwością posmakowania grochówki z kuchni polowej, wczucia się w dźwięki wojny, przemieszczania się wozami bojowymi i szukania wyjścia z escape room’u. Program „Rekonesans”, kierowany do pasjonatów historii i dziedzictwa, pozwoli wejść do miejsc na co dzień niedostępnych, „Kantyna” dla rodzin z dziećmi umożliwi zwiedzanie obiektów, ale też podziwianie walorów przyrodniczych „Żabich Dołów” na skraju Bytomia i Chorzowa.

Na zakończenie letnie kino w „Kantynie-Maciejkowice” wyświetli „Walkirię” w reżyserii Bryana Singera.

Wydarzenia w Muzeum Śląskim są dostępne na podstawie zgłoszeń. Wstęp na "Noc schronów" jest wolny.

Koordynatorem ogólnopolskim EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Obchody organizowane są w ramach ustanowionego w 2018 r. Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL