Europa i świat po 1989 roku

12.05.2018

Sławomir Platta: Pomnik Katyński obroniony dzięki sile zjednoczonej Polonii

Nowojorski adwokat Sławomir Platta, uczestniczący w zakończonej sukcesem akcji obrony Pomnika Katyńskiego w Jersey City, przypisał jej powodzenie sile zjednoczonej Polonii. W piątek doszło do porozumienia ws. przesunięcia monumentu o 60 metrów na nabrzeżu rzeki Hudson.

"Momentem przełomowym w walce o zachowanie Pomnika Katyńskiego było złożenie wniosku o udostępnienie wszystkich smsów oraz e-maili dotyczących przebudowy nabrzeża Jersey City i samego pomnika, jakie wymienili między sobą burmistrz i deweloper DeMarco. Informacje, które ujrzałyby ewentualnie światło dzienne, sprawiły, że nastąpiła natychmiastowa zmiana tonu wypowiedzi Pana Fulopa, nie mówiąc o jego stanowisku w sprawie pomnika" – ocenił prawnik.

Jak dodał, wniosek prawny złożyli adwokaci z prowadzonej przez niego kancelarii. Stało się to, jeszcze zanim Polonia wstąpiła na drogę sądową w Sądzie Federalnym i Stanowym ws. zamierzonego usunięcia monumentu z miejsca, gdzie się obecnie znajduje.

"W następstwie pozwów złożonych w sądzie (...) odnieśliśmy sukces jako Polonia. To zwycięstwo pokazało, że w solidarności zjednoczonej Polonii jest siła" – podkreślił Platta.

Mieszkający w Nowym Jorku prawnik jest zarazem działaczem społecznym. Wspiera finansowo instytucje polonijne. Aktywnie włączył się w obronę Pomnika Katyńskiego. Zamierza ubiegać się o fotel senatorski w nadchodzących wyborach ze stanu Nowy Jork.

Platta poinformował także PAP, że w piątek 11 maja wieczorem czasu lokalnego na lotnisku JFK w Nowym Jorku wyląduje sprowadzony z Polski 150-kilogramowy tzw. Dzwon Katyński, który zabrzmi w trakcie apelu poległych już w ten weekend w kościele św. Macieja na Ridgewood, w nowojorskiej dzielnicy Queens.

O porozumieniu z burmistrzem Jeresy City poinformował w piątek konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski.

"Jest porozumienie (z burmistrzem Jersey City) Stevenem Fulopem. Pomnik zostaje na nabrzeżu, 60 metrów od miejsca, gdzie się teraz znajduje. Dziękuję Erykowi Lubaczewskiemu" - głosił wpis konsula na Twitterze.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL