Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis, premiera spektaklu "Powstanie", zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza - to główne punkty środowych obchodów w stolicy 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17 - jak co roku - w całym mieście włączone będą syreny.
Uroczystości 1 sierpnia rozpoczną się o godz. 10 pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944". Potem zebrani przemaszerują z Parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej.
W południe odbędzie się zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem uroczystości przeniosą się pod pomnik gen. Stefana Roweckiego "Grota", gdzie zostaną złożone kwiaty. O godz. 14 zaplanowano uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK na ul. Wiejskiej.
O godz. 17 wybuch powstania upamiętni dźwięk syren, które zostaną włączone w całym mieście. W godzinę "W" tradycyjnie zostanie oddany hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Wcześniej na cmentarzu kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz warszawiacy złożą kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera".
Modlitwę ekumeniczną i uroczystości pod pomnikiem "Polegli - Niepokonani 1939-1945" zaplanowano na godz. 19 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. O godz. 21 zostanie zapłonie znicz na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.
Wieczorem warszawiacy będą śpiewać piosenki powstańcze na Pl. Piłsudskiego, a o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika. Bohaterowie sztuki funkcjonują na zmianę w realiach Warszawy sierpnia 1944 roku i w czasach współczesnych, odgrywając w ten sposób podwójne role - młodych powstańców i ich dzisiejszych rówieśników. Akcja "Powstania" toczy się w zamkniętym pokoju o przezroczystych ścianach, w którym znajduje się dziesięcioro młodych osób, kobiet i mężczyzn.
Sztuka została zrealizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz stołeczny Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka. W spektaklu występują: Klara Bielawka, Dobromir Dymecki, Anna Gorajska, Adam Graczyk, Natalia Kalita, Anna Kłos-Kleszczewska, Tomasz Nosiński, Michał Podsiadło, Jaśmina Polak i Marcin Tyrol. Muzykę przygotował zespół The Natural Born Chillers.
W Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć również wystawę "O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego". Wśród eksponatów znalazły się karabiny, granaty, bagnety, broń krótka, maszynowa i przeciwpancerna oraz zakupiona w ubiegłym roku do muzealnych zbiorów niemiecka mina samobieżna.
W tym roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegną się w stolicy z koncertem Madonny. Występ wokalistki 1 sierpnia na Stadionie Narodowym wzbudził kontrowersje wśród środowisk kombatanckich. Związek Powstańców Warszawskich i Światowy Związek Żołnierzy AK zaapelował do uczestników koncertu, aby o godz. 17, gdy zawyją syreny, zatrzymali się i uczcili rocznicę wybuchu powstania minutą ciszy.
1 sierpnia po Warszawie będzie kursować także zabytkowy tramwaj. Ze specjalnie uruchomionej linii tramwajowej W będzie można korzystać w godz. 12-19. Tramwaj pojedzie od pl. Starynkiewicza do Cmentarza Wolskiego, zatrzymując się m.in. na przystanku przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.(PAP)
mce/ mlu/