Kilkudziesięciu Polaków demonstrowało w sobotę przed siedzibą BBC przy Portland Place w Londynie przeciwko planom wyemitowania przez tę stację serialu niemieckiej telewizji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie". Podczas demonstracji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Patriae Fidelis i grupę Polish Media Issues rozwieszono transparent z napisem "Stop Nazi Propaganda". Był to już drugi protest tego rodzaju.
W przemówieniach przypominano wcześniejsze obraźliwe dla polskich imigrantów wypowiedzi prezenterów BBC, na które dyrekcja nie reagowała. Protestowano też przeciwko nierzetelnemu przedstawianiu Polski w kontekście drugiej wojny światowej.
Film "Nasze matki, nasi ojcowie" wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.
"Nie protestujemy tylko przeciw filmowi, ale generalnie przeciwko nieprawdziwemu przedstawianiu Polski i Polaków przez tego publicznego nadawcę, np. przeciwko straszeniu czarnoskórych kibiców z Anglii +krwawą łaźnią+ w programie +Stadiony Nienawiści+, jeśli pojadą do Polski na Euro 2012, posługiwaniu się obraźliwym dla nas określeniem +polskie obozy koncentracyjne+, czy amnezji w sprawie wkładu Polski w zwycięstwo aliantów nad Niemcami" – powiedział PAP Jan Niechwiadowicz, działacz grupy Polish Media Issues, który na demonstrację przyjechał z Cardiff.
"Są to sprawy narastające od pewnego czasu i sądzimy, że protestując będziemy mogli sprostować nieprawdy zawarte w serialu ZDF, zmieniając np. niektóre podtytuły, usuwając fragmenty lub opatrując je komentarzem itd., ale BBC odmawia dialogu. To organizacja będąca światem samym dla siebie. Jeśli postanowi coś zignorować, to nie ma jak się od tego odwołać" – dodał.
"Współczesna młodzież ogląda program telewizyjny i bierze go za dobrą monetę. Wiadomości czerpie z Facebooka i Wikipedii. Stwarza to potrzebę ciągłego monitorowania mediów i prostowania małych i dużych kłamstw, które pojawiają się cały czas" – podkreślił Niechwiadowicz.
Grupa Polish Media Issues systematycznie monitoruje brytyjskie media, prostując nieprawdziwe informacje o Polsce i Polakach. Własnym nakładem wydała broszurę "A Challenge to the BBC" (Wyzwanie dla BBC), w której poddaje dogłębnej analizie to, co nadawca mówi i pisze o Polsce.
Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" ma wyemitować drugi program telewizji BBC pod zmienionym tytułem "Generation War".
Film "Nasze matki, nasi ojcowie" wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców. (PAP)
asw/ az/ mc/ as/