Polska po 1989 roku

07.01.2019

Świąteczne życzenia prezydenta Dudy dla wiernych katolickich Kościołów wschodnich

Prezydent Andrzej Duda wystosował w poniedziałek życzenia do wiernych katolickich Kościołów wschodnich, którzy według kalendarza juliańskiego obchodzą Boże Narodzenie. Wcześniej podobne życzenia złożył prawosławnym.

W Polsce obok wiernych Cerkwi, w tym terminie - czyli trzynaście dni po katolikach - Boże Narodzenie obchodzą również m.in. grekokatolicy. W poniedziałek przypada pierwszy dzień tych świąt według kalendarza juliańskiego.

"Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przyjmijcie Państwo z serca płynące życzenia wszelkiej pomyślności, dostatku i dobrego zdrowia, a także pokoju i pokrzepienia we wspólnym przeżywaniu tego błogosławionego czasu w rodzinach i parafiach" - napisał Andrzej Duda w życzeniach dla katolików Kościoła wschodniego, opublikowanych w poniedziałek na stronie internetowej prezydenta.

"Życzę, aby piękno i duchowe treści pielęgnowanych przez Państwa tradycji bożonarodzeniowych uczyniły Państwa spotkania prawdziwie wyjątkowymi. Niech wspólnota świątecznego stołu, serdeczne słowa i radość z ofiarowanych i przyjmowanych upominków oraz śpiew kolęd umocnią łączące Państwa więzi – a obfite łaski nowonarodzonego Bożego Dzieciątka niech towarzyszą Państwu przez cały nowy rok" - dodał prezydent.

Nawiązując do obchodów jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości życzył również, aby także w 2019 roku "wszelkie dobro, które czynią Państwo z myślą o swoich bliskich, krewnych, przyjaciołach, współpracownikach i wspólnotach lokalnych było pomnażaniem wielkiego, wspólnego dobra, jakim jest nasza Ojczyzna".

Według danych GUS, w Polsce jest ponad 30 tys. grekokatolików. Mieszkają m.in. na Podkarpaciu.

W minioną niedzielę, dzień wigilii Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, podobne życzenia Andrzej Duda wystosował również do wiernych Kościoła prawosławnego, którzy w zdecydowanej większości również w tym terminie obchodzą Boże Narodzenie.

Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na ok. 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ par/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL