Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego), podczas piątkowego nabożeństwa w warszawskim kościele św. Trójcy uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w 5. rocznicę tej tragedii - poinformowała PAP rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Dodała, że podczas rozpoczętych w piątek w Warszawie obrad Synodu Kościoła, jego prezes ks. Grzegorz Giemza wspominał ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
"Tegoroczna wiosenna sesja Synodu Kościoła odbywa się dokładnie pięć lat po katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. To właśnie podczas 7. Sesji XII Synodu do zebranych dotarła tragiczna wiadomość o śmierci 96 osób, które leciały na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" - powiedział prezes Synodu.
Podkreślił też, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce włączył się w uroczystości rocznicowe. Dodał, że podczas porannej modlitwy ekumenicznej przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, ewangelicki biskup wojskowy ks. bp płk Mirosław Wola modlił się za rodziny ofiar katastrofy.
Ks. Giemza powiedział, że kiedy 10 kwietnia 2010 r. wiadomość o katastrofie dotarła do uczestników synodu, przerwano obrady na wniosek ówczesnego prezesa Synodu Waldemara Pytla. Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec w swoim wystąpieniu oświadczył: "Jesteśmy ogromnie wstrząśnięci tą tragedią i składamy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar oraz ich najbliższym. Łączymy się z nimi w smutku i modlitwie. Zgromadzeni w tych dniach na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oddajemy w głębokiej modlitwie hołd ofiarom katastrofy. To chwile szczerej żałoby dla całego narodu Rzeczpospolitej Polskiej".
Ks. Giemza przypomniał uczestnikom Synodu, że pięć lat temu w katastrofie tej zginął także duchowny ewangelicki ks. płk Adam Pilch (1965-2010), pełniący wtedy obowiązki ewangelickiego Naczelnego Kapelana Wojskowego. Ks. płk Adam Pilch był proboszczem parafii ewangelicko–augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. W 1995 roku rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym.
Dodał, że był on człowiekiem "niezwykłym, osobowością inspirującą innych do działania, wychowawcą młodych, człowiekiem wielkiej kultury i cieszącym się szacunkiem".
Ks. Adam Pilch został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz awansowany do stopnia generała brygady.(PAP)
skz/ mhr/