Wojna polsko-bolszewicka

15.08.2019

Szef MON: 15 sierpnia 1920 r. rozstrzygnęły się losy Polski, losy Europy

Warszawa, 15.08.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przemawia podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Wojska Polskiego, 15 bm. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka Warszawa, 15.08.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przemawia podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Wojska Polskiego, 15 bm. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka

15 sierpnia 1920 r. rozstrzygnęły się losy Polski, losy Europy; postawa żołnierzy z 1920 r. jest postawą żołnierzy obecnych, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa - powiedział w środę w Ossowie szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystych obchodów 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Błaszczak złożył w Ossowie wieniec przed krzyżem upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę, Tam też odczytano Apel Pamięci. W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele lokalnych władz i duchowieństwa oraz żołnierze.

Szef MON podkreślił, że 15 sierpnia 1920 r. "rozstrzygnęły się losy Polski, rozstrzygnęły się losy Europy".

"Znajdujemy się w miejscu szczególnym. W miejscu, w którym rozstrzygnęły się losy przyszłości Polski i Europy 99 lat temu. (...) Znajdujemy się obok miejsca, gdzie poległ ks. Ignacy Skorupko, a więc dzielny kapłan, który stanął w pierwszym szeregu obrońców ojczyzny przed nawałą bolszewicką, to wówczas cały naród stanął do walki o wolność odradzającej się ojczyzny" - powiedział Błaszczak.

CZYTAJ TAKŻE

Jak mówił, "niezwykle wiążą się losy obrońców Polski w 1920 roku, tych którzy zostali zamordowani w 1940 r. (w Katyniu) i tych którzy oddali swe życie w tragedii smoleńskiej". "Niewątpliwie łączy ich miłość do ojczyzny, oddanie, ofiarność. To są cechy, które wyróżniają nas Polaków. To są cechy, które stanowią o naszej tożsamości narodowej" - podkreślił szef MON.

Jak mówił, osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem udawały się do Katynia w oficjalnej delegacji, by oddać hołd tym, którzy "polegli skrytobójczo zamordowani za Polskę".

Dodał, że "postawa żołnierzy z 1920 r. jest postawą żołnierzy obecnych, którzy dziś stoją na straży naszego bezpieczeństwa".

Wcześniej szef MON złożył też kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę, a także na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej.

Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. Był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.

Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna i harcerze.

CZYTAJ TAKŻE

Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat, Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Karolina Kropiwiec

kos/ kkr/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL