Polska po 1989 roku

25.01.2018

Szef MSWiA: jestem przekonany, że w najbliższych dniach będą zatrzymania ws. Marszu Niepodległości

Szef MSWiA Joachim Brudziński. Fot. PAP/M. Bielecki Szef MSWiA Joachim Brudziński. Fot. PAP/M. Bielecki

Policja już namierza osoby propagujące treści faszystowskie podczas Marszu Niepodległości w 2017 r.; jestem przekonany, że w najbliższych dniach dojdzie do pierwszych zatrzymań - poinformował w czwartek w TVP Info szef MSWiA Joachim Brudziński.

Podkreślił równocześnie, że na Marsz Niepodległości przyszły m.in. rodziny, które świętowały odzyskanie niepodległości przez Polskę. "W ten sześćdziesięciotysięczny tłum weszła grupka, bodajże ośmiu - w mojej ocenie – prowokatorów, którzy rozwinęli transparenty, banery z treściami faszystowskimi" - powiedział minister.

Zapewnił, że "policja już ich namierza". "W najbliższych dniach, jestem przekonany, będą pierwsze zatrzymania" - powiedział.

Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo ws. publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym czy rasowym podczas Marszu Niepodległości. W grudniu powołana została w komendzie stołecznej policji specjalna grupa śledcza, mająca ustalić tożsamość osób, które podczas Marszu używały haseł i transparentów mających charakter "mowy nienawiści". Do wszystkich komend wojewódzkich policji w kraju - w celu ustalenia tożsamości - rozesłano wizerunki 8 osób.

11 listopada pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości przeszło - jak szacuje policja - ok. 60 tys. osób. Uczestnicy demonstracji, oprócz polskich flag, nieśli także transparenty, na których widniały np. hasła: "Wszyscy różni, wszyscy biali" czy "Europa tylko dla białych". Pojawiły się także doniesienia o wykrzykiwaniu haseł takich jak "Sieg Heil", "Biała siła", "Żydzi won z Polski" i "Usunąć żydostwo z władzy".

Do prokuratury trafiły zawiadomienia dotyczące organizatorów marszu i osób niosących te transparenty. W zawiadomieniach wskazywano na propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym.

Brudziński odniósł się również do sprawy "obchodów" 128 rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego, którą ujawnił "Superwizjer" TVN24.

"Trzeba być skończonym - przepraszam za te słowa - idiotą, aby dzisiaj w Polsce ubierać się w mundur SS-manna, aby następnie gdzieś w krzakach, w lesie świętować urodziny Hitlera, przywódcy niemieckiego hitleryzmu, niemieckiego nazizmu" - podkreślił minister.

Jak dodał, w Polsce takie zachowanie to margines. Jego zdaniem politycy, którzy to podważają, szkodzą Polsce "w wymiarze wizerunkowym".

W tej sprawie ABW na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymała sześć osób. Pięć z nich usłyszało już zarzuty dotyczące propagowania nazistowskiego ustroju. (PAP)

agzi/ pru/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL