Europa i świat po 1989 roku

26.10.2018

Szef MSZ od środy z dwudniową wizytą na Białorusi

Udział w posiedzeniu Grupy Głównej Konferencji Monachijskiej, spotkanie z białoruskim szefem MSZ oraz odwiedzenie odnowionych polskich cmentarzy wojskowych – to niektóre punkty wizyty szefa polskiej dyplomacji na Białorusi w środę i czwartek - poinformowało MSZ.

Jak podkreślił resort dyplomacji w komunikacie, w ramach przygotowań do Konferencji Monachijskiej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz weźmie udział w posiedzeniu grupy głównej konferencji, której uczestnicy omówią sytuację w regionie, kwestie bezpieczeństwa i związane z tym wyzwania.

"Przy okazji pobytu w Mińsku szef polskiego MSZ spotka się także z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem. Rozmowy posłużą podsumowaniu stanu polsko-białoruskich stosunków dwustronnych, a także identyfikacji możliwych sfer ich rozwoju" - poinformowało MSZ.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji na Białorusi - jak podkreślił resort - zbiegnie się w czasie z "uroczystymi obchodami Wszystkich Świętych", dlatego ważną jej częścią będzie upamiętnienie spoczywających na białoruskiej ziemi Polaków, którzy "oddali życie za ojczyznę".

"Minister złoży wiązanki i zapali znicze w miejscu pochówku ofiar represji stalinowskich w Kuropatach z udziałem duchowieństwa i przedstawicieli Polonii. Wspólnie z Polakami mieszkającymi na Białorusi, jak i przedstawicielami duchowieństwa i władz lokalnych, minister Jacek Czaputowicz weźmie również udział w uroczystości poświęcenia odrestaurowanego cmentarza wojskowego żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w Duniłowiczach" - poinformowało MSZ. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL