Polska po 1989 roku

06.10.2018

Szef PO: ciągle wierzę we wspólne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. 06.2018. Fot. PAP/W. Dąbkowski Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. 06.2018. Fot. PAP/W. Dąbkowski

Ciągle wierzę i mam w głowie wizję wspólnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział w sobotę dziennikarzom lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że musi być jednak do tego wola tych, którzy uroczystości organizują.

"Donald Tusk nie może prowadzić kampanii wyborczej. Wiem, że jest na bardzo interesującej konferencji naukowej i miał dziś rano wystąpienie. Pewnie ucieszył się, że może być na Śląsku, w Katowicach, odwiedzić Kraków. Lubimy też tam być i ostatnio byliśmy. Trzymamy kciuku za dobre spacery, dobre wystąpienia i dobrą, ciekawą konferencję" - powiedział Schetyna w Bydgoszczy, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o to, czy Donald Tusk prowadzi w Krakowie kampanię wyborczą.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej odnosili się do słów Tuska o tym, że złym jego zdaniem jest obchodzie setnej rocznicy odzyskania niepodległości w atmosferze brutalnego konfliktu i podziałów.

"Trudno się z tym nie zgodzić. Trzeba szukać jednak u źródła. Jeżeli od początku tej kadencji mamy do czynienia z sytuacją dzielenia społeczeństwa na lepszy i gorszy sort, budowania głębokich podziałów i dołów - to nie dziwmy się, że trudno nam teraz wspólnie obejść tak ważne święto. Chciałabym, żebyśmy odzyskali wspólnotę. Jestem przekonana, że zrobimy wszystko, żeby po roku 2019 tego typu święta były obchodzone wspólnie" - podkreśliła liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej wskazała, że w wielu miejscach w Polsce trwa wspólne świętowanie. "Jedynym ośrodkiem, który nie chce wspólnych świąt jest PiS - Duda, Morawiecki i Kaczyński. To oni próbują podzielić Polki i Polaków" - mówiła Nowacka.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna dodał, że ciągle wierzy i ma w głowie wizję wspólnych obchodów. "Może uda się już w tym roku. Musi być jednak wola tych, którzy te uroczystości organizują. My na pewno będziemy czcić tę rocznicę w sposób godny i wspólny" - zakończył Schetyna. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL