Europa i świat po 1989 roku

22.11.2017

Szefowa Matek ze Srebrenicy częściowo usatysfakcjonowana wyrokiem

Szefowa stowarzyszenia "Matki z enklaw Srebrenica i Żepa" Munira Subaszić powiedziała w środę, że jest częściowo usatysfakcjonowana skazaniem na dożywocie byłego dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia. Uznano go za winnego m.in. ludobójstwa.

"Jestem częściowo usatysfakcjonowana. (...) Nie uznali go za winnego zarzutu ludobójstwa w wielu wsiach" - oznajmiła w rozmowie z agencją AFP Subaszić. Kobieta przyleciała do Hagi, by wysłuchać wyroku.

ONZ-owski trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze uznał w środę Mladicia za winnego ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-95, w której zginęło ponad 100 tys. ludzi, a 2,2 mln musiało opuścić swoje domy. Mladić został skazany na karę dożywotniego więzienia.

Trybunał orzekł, że Mladić jest winny 10 spośród 11 zarzutów, w tym dowodzenia oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu, w tym za wymordowanie 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku. Mladić nie został uznany za winnego ludobójstwa w przypadku zarzutów dotyczących czynów popełnionych w sześciu gminach Bośni.

Srebrenica, na wschodzie BiH przy granicy z Serbią, została uznana przez ONZ za "strefę bezpieczeństwa" i była ochraniana przez słabo uzbrojonych żołnierzy sił pokojowych. 11 lipca 1995 roku siły bośniackich Serbów zajęły muzułmańską enklawę.

Holenderscy żołnierze ONZ przyglądali się, jak bośniaccy Serbowie oddzielali mężczyzn i chłopców od kobiet, a następnie odwozili ich autobusami lub odprowadzali w nieznane w miejsca, by następnie rozstrzelać.

Mladić został sfilmowany, gdy 12 lipca 1995 roku odwiedził obóz dla uchodźców w Srebrenicy. "Przed kamerami rozdawał dzieciom czekoladki i słodycze, mówił nam, że nic się nie stanie i że nie mamy się czego bać" - wspominała w rozmowie z agencją Reutera Subaszić.

"Gdy kamerzyści odjechali, wydał rozkaz zabicia każdego, kto mógł zostać zabity, zgwałcenia kogokolwiek, kto mógł zostać zgwałcony, a następnie rozkazał wygnanie nas ze Srebrenicy, aby mógł z niej uczynić +etnicznie czyste+ miasto" - dodała.

W zbiorowych grobach międzynarodowa komisja ds. osób zaginionych (ICMP) odnalazła szczątki syna Subaszić, Nermina, oraz męża, Hilmo. Dzięki badaniom DNA ICMP zidentyfikowała dotychczas 6,9 tys. ofiar zbrodni.

Masakra w Srebrenicy była największą zbrodnią wojenną w Europie od zakończenia II wojny światowej. Zbrodnia przyspieszyła koniec wojny w BiH. Po masakrze lotnictwo NATO dokonało ciężkich nalotów na pozycje Serbów bośniackich, a po ich zakończeniu do BiH wkroczyła armia chorwacka, która wraz z siłami muzułmańskimi i wojskiem bośniackich Chorwatów rozbiła Serbów. (PAP)

jhp/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL