Żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno i więzień łagru Danuta Szyksznian-Ossowska ps. "Sarenka" została odznaczona w poniedziałek w Szczecinie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Odznaczenie Szyksznian-Ossowskiej wręczył szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Na uroczystość odznaczenia "Sarenki" w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przybyli m.in. parlamentarzyści z regionu, przyjaciele, mieszkańcy Szczecina.
"Sarence" odznaczenie zostało przyznane postanowieniem prezydenta RP "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność kombatancką i społeczną".
"To odznaczenie, które miałem zaszczyt przed chwilą wręczyć w imieniu pana prezydenta, to podziękowanie" - powiedział Kwiatkowski. "To podziękowanie za to wszystko, co pani robiła dla Polski, dla bliźnich i rodaków w różnych miejscach Polski, ale i świata, gdzie życie panią rzuciło, gdzie historia walki o wolną Polskę wyznaczała następne daty pani życia" - dodał Kwiatkowski.
92-letnia Szyksznian-Ossowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się "do tak pięknego dla niej dnia". "Bywa w życiu człowieka taki dzień, kiedy spotyka się na ulicy obce osoby, które tak słodko i ciepło uśmiechną się do człowieka. I taki właśnie jest dzisiejszy dzień. Spotkałam tutaj w windzie cztery panie i one wszystkie się do mnie uśmiechały, a to nie były moje znajome. Pomyślałam sobie, że tak się to wszystko spełnia" - dodała.
Danuta Szyksznian-Ossowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się "do tak pięknego dla niej dnia". "Bywa w życiu człowieka taki dzień, kiedy spotyka się na ulicy obce osoby, które tak słodko i ciepło uśmiechną się do człowieka. I taki właśnie jest dzisiejszy dzień. Spotkałam tutaj w windzie cztery panie i one wszystkie się do mnie uśmiechały, a to nie były moje znajome. Pomyślałam sobie, że tak się to wszystko spełnia" - dodała.
"W grudniu 1939 r. Szyksznian-Ossowska złożyła przysięgę przed kpt. Bolesławem Zagórnym ps. +Jan+ i mając zaledwie 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej" - powiedział zachodniopomorski wojewoda Krzysztof Kozłowski, przedstawiając życiorys odznaczonej. "+Sarenka+ zajmowała się przerzutem prasy na punkty kolporterskie, a także przerzutem broni" - dodał.
Podczas rozbrojenia oddziałów AK przez NKWD uniknęła zatrzymania i dostała powołanie do dalszej służby w komendzie okręgu AK w oddziale dywersyjnym dowodzonym przez rtm. Zygmunta Augustowskiego ps. "Hubert".
W Wigilię Bożego Narodzenia 1944 r. została aresztowana przez NKWD i po brutalnych przesłuchaniach skazana zaocznie na dziesięć lat łagrów. W marcu 1945 r. wywieziono ją do łagru k. Saratowa.
Ciężka praca i brutalne śledztwo spowodowały, że jej stan zdrowia bardzo się pogorszył i w stanie krytycznym została zwolniona z łagru we wrześniu 1945 r.
Po zwolnieniu z łagru wraz z ojcem i rodzeństwem zamieszkała w Drawnie w dawnym województwie szczecińskim. Później wraz z mężem przeniosła się do Darłowa i rozpoczęła pracę w średniej szkole zawodowej. Jej przeszłość związana z działalnością w AK i pobytem w łagrze była powodem szykan i zwolnienia ze szkoły oraz pozbawienia praw nauczania.
Szyksznian-Ossowska aktywnie działa w organizacji kombatanckiej i od 1989 r. w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Order ten dzieli się na 5 klas: klasa I Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski; klasa II Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; klasa III Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski; klasa IV Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz klasa V Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)
res/ agz/