Religia

27.04.2017

Trzecia rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/EPA Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/EPA

Dokładnie trzy lata temu, 27 kwietnia 2014 r., w ustanowione przez papieża Polaka Święto Miłosierdzia Bożego, papież Franciszek kanonizował dwóch swoich poprzedników - Jana Pawła II i Jana XXIII.

Jak powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, w czwartek, w kościołach w całym kraju - a szczególnie tych, noszących imię św. Jana Pawła II - odbywać się będą modlitwy i msze święte dziękczynne, "za dar papieża Polaka".

Ks. Rytel-Andrianik podkreśla, że nauczanie św. Jana Pawła II jest wciąż aktualne, a wielkim wyzwaniem dla Polaków jest "przekazywanie spuścizny, jaką po sobie pozostawił". "Zwłaszcza ludziom młodym, którzy urodzili się już po zakończeniu jego pontyfikatu" - podkreślił rzecznik KEP.

Według niego "zadanie to spoczywa nie tylko na barkach biskupów, kapłanów, ale wszystkich wiernych, szczególnie rodziców, którzy są +pokoleniem JPII+".

Za jedno z ważniejszych zadań ks. Rytel-Adrianik uznaje przekazanie kolejnym pokoleniom nauczania św. Jana Pawła II m.in. na temat "rodziny, ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, dialogu z każdym człowiekiem, szacunku do ludzi inaczej myślących, patriotyzmu, zachowania własnej tożsamości".

Rzecznik episkopatu zwraca uwagę, że Jan Paweł II został też nazwany "papieżem rodziny". "Ponieważ ona w sposób szczególny leżała mu na sercu. Wyzwaniem naszych czasów jest ukazanie, że jego katechezy ukazujące piękno małżeństwa i rodziny są stale aktualne - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Według rzecznika KEP, w Polsce widać wiele znaków pamięci o polskim papieżu. Przykładem mogą być różne instytucje, które przybierają imię św. Jana Pawła II - od szkół poprzez uniwersytety, stowarzyszenia, instytuty czy ruchy. "Jest wiele ulic jego imienia. A od czasu ogłoszenia go błogosławionym i świętym powstało wiele parafii pod jego wezwaniem" - dodał ks. Rytel-Andrianik.

Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. Ceremonia ta przeszła do historii Kościoła, ponieważ podczas uroczystej mszy św. przy ołtarzu obecni byli dwaj papieże - Ojciec Święty Franciszek oraz emerytowany Benedykt XVI, który abdykował rok wcześniej. W mszy kanonizacyjnej wzięło udział ok. 800 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski. Obecne były także delegacje z ponad 100 krajów, prezydenci, premierzy, przedstawiciele innych wyznań i religii. Eucharystię koncelebrowało 1500 kardynałów, 1000 biskupów i 6 tysięcy księży.

Kanonizacja Jana Pawła II została uznana za jedną z najszybszych w historii Kościoła. Papież Polak został wyniesiony na ołtarze zaledwie dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji, dokonanej przez jego następcę Benedykta XVI.(PAP)

iżu/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL