2011-03-30 (PAP) - "Tygodnik Solidarność" - pierwsze po II wojnie, ukazujące się oficjalnie, niekomunistyczne pismo - przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto w Warszawie przy ul. Batorego 14. Mieściła się tam jedna z pierwszych redakcji tygodnika, wydawanego przez NSZZ "Solidarność". Tablicę odsłonięto na kilka dni przed jubileuszem "Tysola" - 3 kwietnia minie 30 lat od ukazania się jego pierwszego numeru.
"Tu, przy ul. Batorego 14 w 1981 roku mieściła się redakcja +Tygodnika Solidarność"+, pierwszego po 1945 roku, niezależnego od władz komunistycznych pisma, powstałego na mocy Porozumień Sierpniowych 1980, kierowanego przez Tadeusza Mazowieckiego" - głosi napis na tablicy. Poniżej podpis: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał pierwszy redaktor naczelny "TS" - Tadeusz Mazowiecki. "Cieszę się bardzo, że pamięć o tym, co się tutaj działo pozostanie" - powiedział.
"Taka redakcja, w której bardzo wiele się dzieje nie tylko redaguje artykuły, ale wymienia poglądy, w której ludzie się skupiają tworzy się pewne środowisko - to dziś coś niepowtarzalnego" - dodał.
Pomysł upamiętnienia tablicą rocznicy „Tygodnika” zainicjowali członkowie ówczesnej redakcji: Andrzej Friszke, Józef Duriasz, Ernest Skalski, Waldemar Kuczyński, Wiesław Grochola, Piotr Rachtan i Jarosław J. Szczepański.
W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz sekretarz ROPWiM Andrzej Kunert, który podkreślał, że "+Tygodnik Solidarność+ był konstruktorem rzeczywistości nie tylko medialnej, ale i społecznej".
Pierwszym redaktorem naczelnym "TS" był Tadeusz Mazowiecki. Do wprowadzenia stanu wojennego ukazało się 37 numerów tygodnika, każdy w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. W czasie I Zjazdu "Solidarności" nakład wynosił 1,5 mln egzemplarzy.
Po wprowadzeniu 13 grudnia 1989 r. stanu wojennego wydawanie pisma zawieszono, niektórzy jego dziennikarze zostali internowani i aresztowani. Kolejny numer wyszedł 2 czerwca 1989 r. po ponownym zarejestrowaniu zdelegalizowanej w 1981 r. "Solidarności".
Odtąd "Tysol" ukazuje się do dziś jako tygodnik opinii o charakterze społeczno-politycznym.
Kolejnymi naczelnymi pisma byli Jarosław Kaczyński (w latach 1989-90), Andrzej Gelberg (1991-2002 r.), od stycznia 2002 - Jerzy Kłosiński. Nadal jest to pismo Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". (PAP)
js/ kno/ pz/ ura/