Katyń

30.08.2019

Uczestnicy Rajdu Katyńskiego odwiedzili Kuropaty

Uczestnicy XIX Rajdu Katyńskiego dotarli w piątek do Kuropat na obrzeżach Mińska, gdzie w zbiorowych grobach spoczywają ofiary represji stalinowskich. Wcześniej motocykliści byli m.in. w Katyniu i na Ukrainie.

Uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod krzyżem symbolicznie upamiętniającym polskie ofiary Kuropat, a także w centralnym punkcie uroczyska, gdzie znajduje się pomnik ofiar represji. Towarzyszył im przedstawiciel ambasady RP w Mińsku.

CZYTAJ TAKŻE

Komandor rajdu Katarzyna Wróblewska mówiła, że Kuropaty to dla niej miejsce święte. „Podobnie jak wszystkie miejsca pamięci” - powiedziała. Dodała, że w trakcie podróży, w ramach której przejechano już ok. 6 tys. km, bardzo wzruszające były spotkania z miejscowymi Polakami. Kapelan rajdu o. Marek Kiedrowicz podkreślił, że ważne jest, aby Kuropaty zostały „odkryte”, zbadane, podobnie jak inne miejsca zbrodni na Polakach i innych narodach.

Rajd Katyński odwiedzi jeszcze na Białorusi Nowogródek i Lidę. Jego uczestnicy 10 sierpnia wyruszyli z Warszawy i udali się na Ukrainę i do Rosji, gdzie odwiedzili miejsca związane ze zbrodnią katyńską, m.in. obozy jenieckie i miejsca kaźni Polaków.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy.

Wśród bezimiennych ofiar Kuropat są nie tylko osoby narodowości polskiej, które żyły w ZSRR i były represjonowane, ale także obywatele II RP, zamordowani w latach 1939-1941.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL