Pierwszy tom „Słownika Powstań Śląskich” ukazał się właśnie nakładem Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jest poświęcony pierwszemu z trzech zrywów z lat 1919-1920-1921, których stulecie jest świętowane od ubiegłego roku.
Licząca ponad 500 stron publikacja pod redakcją dr. hab. Macieja Fica i prof. Ryszarda Kaczmarka przybliża wydarzenia z 1919 r., a także miejsca i osoby związane z I Powstaniem Śląskim. Kolejne tomy "Słownika", poświęcone drugiemu i trzeciemu powstaniu, ukażą się w latach 2020–2021. Wydawcy zdecydowali się na przedstawienie kluczowych wydarzeń związanych z powstaniami śląskimi nie w postaci krótkich haseł, ale obszernych artykułów.
Jak zwracają uwagę autorzy, po blisko 40 latach, które minęły od wydania "Encyklopedii Powstań Śląskich", od dawna istniała potrzeba nowego opracowania encyklopedycznego, uwzględniającego aktualny stan badań naukowych i przedstawiającego powstania na Górnym Śląsku jako odrębny fenomen w historii Polski. Teksty do pierwszego tomu przygotowało 28 autorów. Duży nacisk położono na popularyzatorski charakter słownika, którego lektura ma dać czytelnikowi szersze spojrzenie na dzieje Górnego Śląska w XX wieku, jako części wspólnej historii Polski i Europy po I wojnie światowej.
Publikacja została wydana w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. Jej promocja odbędzie 29 kwietnia 2020 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Powstania śląskie z lat 1919, 1929 i 1921 przesądziły o przyłączeniu do Polski w 1922 r. najcenniejszej gospodarczo części Śląska. To jedyne – obok wielkopolskiego – zakończone sukcesem polskie powstania.
Ubiegły rok – kiedy przypadała setna rocznica pierwszego zrywu – Sejm RP ustanowił Rokiem Powstań Śląskich.
Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej powołano decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego w 2011 r. Był to rezultat kilkuletnich starań o przywrócenie w Katowicach instytucji o charakterze naukowo-badawczym. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ aszw/